ra3662

Poradíte se zapojením transformátoru dle popisu?

Mám trafo, na vstupu je 500V a na výstupu 0,12,24,220V.
Potřebuji 24 a 12V. Pokud zapojím 220V na výstupu dostanu na výstupu i 24 a 12V? 500V na vstup nemám k dispozici.

Nemám ponětí jestli je sekundární vinutí dělené pro různé napětí, nebo je vcelku.

Transformátor vstup a výstup

Nejlepší odpověď
Arne1

Dostaneš. A dostaneš trochu více (25V a 12.5V), protože v síti je 230V a ne 220V.. To zda je sekundární vinutí oddělené nebo jedno s odbočkama si ověř aby nehrozil úraz když nízké napětí nebude galvanicky oddělené od sítě.

Pro všechny: přečtěte si princip transformátoru, například na http://lucy.tro­ja.mff.cuni.cz/~tichy/e­lektross/elek­trina/el_prou­d/generace_prou­du/generator/tran­sformator.html nebo na Wikipedii.
Označení primár a sekundár je jen orientační, na princip funkce nemá žádný vliv – záleží pouze na počtu závitů. A pak záleží na tloušťce drátu, aby dokázal dávat požadovaný proud. Takže když bude mít první vinutí 1000 závitů a druhé 2000, tak napětí na nich budou vždy v tomto poměru.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Ne nedostaneš. Ale co bych zkusil, tak na vstup místo 500V dát těch 230 co máš a změřit napětí na výstupu, ale to bude malé, jestli vůbec nějaké.

dr.luha

Dostaneš na výstupu zhruba poloviční napětí a výkon. Moje řešení by bylo zpřístupnit na čele cívky vinutí primáru, a připájet asi v polovině vrstvy odbočku.

Hlada

Kdyby se primár připojil na síť, na výstupu by bylo nějakých 5,5V, 11V a 101V, takže požadovaných 12V a 24V by se nedosáhlo.
Protože ale napětí 500V je značně neobvyklé, dělá to na mne dojem, že jde o autotrafo (jedna cívka s odbočkami).
Je potřeba zjistit počet cívek a odboček. Na to stačí jakýkoli ohmetr. Pak bude možné odpovědět smysluplněji.

JájsemRaibek

Jenže on má na primáru 500V, a na sekundáru 220V, 24V a 12V. Chce (teda tak jsem to pochopil) přívod napojit na sekundár-výstup a brát ze svorek sekudáru 24 a 12V.
Podle mě má trafo svorky vstup 0–400
výstup 0–220–24–12, takže by na výstupní svorky 0–220 zapojil vstup a rovněž by chtěl brát z výstupních svorek 0–24 a 0–12, což nejde.