Proč bzučí transformátor?

Proč bzučí transformátor a proč je frekvnece bzučení dvojnásobné, než je frekvence střídavého napětí?

Odpovědi
kazisvět

Feromagnetické jádro transformátoru se působením magnetického toku roztahuje a stahuje. Tomuto jevu se říká magnetostrikce.

Frekvence bzučení je skutečně dvojnásobná oproti frekvenci napětí tranformátoru. Je to způsobeno tím, že se jádro roztahuje v průběhu jednoho cyklu 2×, v závislosti na absolutní hodnotě napětí, bez ohledu na polaritu. Proto u 50 Hz sítě bzučí transformátor 100 Hz.

lajdalik

Prosím , jak měříte frekvenci bzučení ?
To není sranda , fakt mě to zajímá .
Díky lajdalik

honza19hk

každý trnsformátor je složen z primárního a sekundárního vinutí a je magneticky spojen feritovým jádrem z feromagnetických plechů s přídavkem křemíku(někdy se jim říká křemíkové plechy).bzučení vzniká převážně u traf velkých výkonů a je to způsobeno tím že v každém trafu jsou vířivé proudy což znamená že jakmile je transformátor zapnut a je zatížen –plechy se klepou –vibrují–to je způsobeno neustálým měněním frekvence v závislosti na celkovém odporu zemničů-což je uzemnění toho jádra(plechů)­.transformátor bzučí pouze tehdy jeli připojen na síť vysokého nebo velmi vysokého napětí(více než 1000 V) a záleží také na tom jak je navinutá primární cívka.! toto se zjevuje hlavně u obecních traf a u rozvoden VN a VVN.
OHLEDNĚ TÉ VYŠŠÍ FREKVENCE:na nízkym napětí (kdekoliv :v bytě ,garáži…)tj.vše co je připojeno na 230 V,nebo na 400 V (motorový proud)je frekvence 50–60 Hz , na přívodu k rozvodnám (tj sloupy vysokého napětí )je frekvence až 150000Hz. tato frekvence se potom mění dodatečně v VN usměrňovači který je na přívodu každého takového trafa.bzčení trafa je škodlivé zraví. JEDNA POZN.K TAKOVÝMTO TRAFŮM SE NESMÍTE PŘIBLÍŽIT NA MÉNĚ NEŽ 2 METRY JINAK VÁS TO ZABIJE!!!!