OptieX

Jaká je v budově funkce trafostanice? Co se v ní nachází?

Stačí mi stručně, jaká je její v funkce v budově.....

Nejlepší odpověď
Drap

Uvnitř je transformátor a transformuje el.proud

Další odpovědi
Kepler

Jádrem je transformátor, tedy zřízení snižující přenosové VN, nebo VVN na nízké napětí používané v budovách (230/400 V). Transformátor bývá tvořen velkými cívkami a je chlazen syntetickým olejem, zvenčí pak žebry vzduchového chlazení.

Dochy

Obvykle transformují 22kV na 230/400V. Myslím, že vyšší napětí do civilních budov nikdo nikde nevede (ale 100% jist si nejsem). Obvykle bývá na dveřích cedule co je možné za dveřmi očekávat.

petrdostal

Je to přesně tak, jak píše Kepler tedy je v ní transformátor, který převádí vysoké napětí na napětí, které lze používat v běžných zásuvkách. Například ve firmě, ve které pracuji dělali novou trafostanici zrovna nedávno a jestli se nepletu, tak se o všechno kolem ní starali https://www.high-energy.cz/

OptieX

Transformace= přeměna. Jaké jsou vlastnosti elektrické energie před a po transformaci transformátorem. To je ta věc co bývá chráněná plotem. Drápe? A(u nás) je ještě například kompenzační pole a účiník. Takžže imho je tam někdy i víc věcí než jen transformátor 🙂 Posílám „plus“ drápovi

Kepler

Ta transformace spočívá v přeměně na nižší bezpečné napětí, kdy nedochází k výbojům a přeskokům, ovšem na úkor vyššího proudu ve vodičích. Přenosové vysokonapěťové vedení dráty po stožárech naopak zmenšují proud a minimalizují obrovské ztráty odporem vodiče a bez užitku přeměňované v teplo. Co všechno je ještě ve stanici se můžeme jako laici jen domnívat: jistě tam budou i další elektrická zařízení – ochranná, bezpečnostní a spínací…

Dochy

Petr tu otázku znovu vytáhl a já si znovu přečetl odpovědi…
Keplere, výraz „bezpečné napětí“ je pro soustavu 230/400V poněkud nešťastný. Oficiálně jde o nízké napětí, ale bacha pro laika také až tak nízké není 😉 Z hlediska rizika úrazu el. proudem se za bezpečné napětí považovalo pro různá prostředí napětí pod 12–25–50V střídavých, nebo 25–60–120V stejnosměrných, ale mám silný pocit že tohle už bylo z norem vypuštěno aby to u někoho nevyvolalo falešný pocit bezpečí. Přestože daná napětí byla značena jako „bezpečná“ za jistých okolností mohou zabíjet i nižší.

OptieX

Jsi chytrý, díky.(no irony)