NeffX

Je LED osvětlení zdravé? Vyplatí se?

Dobrý den,
vážně uvažuji o nákupu LED žárovek a novém vybavení osvětlení našeho bytu (mám i vybráno na e-shopu http://www.led­ko.cz/). Zajímalo by mě, jakou máte s LED žárovkami zkušenost, jestli se investice do nich opravdu vyplatí. Velice mi vadí studené světlo, které LED žárovky vyzařují, ale zároveň se domnívám, že ta úspora za to stojí. Myslíte, že se na to dá zvyknout? Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
gecco

Zdravé?
😉
Považuju LED za výrazně příznivější očím, než výbojky a nebo zářivky.
A pokud ti vadí studená, kupuj si LEDky s teplotou barvy okolo 3 kK, to je ´teplá bílá´ – http://zarovky­.heureka.cz/led-zarovka-e27-10w-tepla-bila-6-plus-1/specifikace/#sec­tion
___
BTW – ten web, který doporučuješ, je dost drahej – to i v kamenném krámě nakoupíš levněji (a můžeš si na zboží sáhnout) – pokud děláš webu reklamu, pak dost blbě…
😁

Další odpovědi
led

Ak porovnávam dopady svetelných zdrojov na ľudský zrak (pokiaľ sa nepozeráte priamo do zdroja) vyhrávajú LED so svojim najstabilnejším svetlom. Úsporné žiarovky a žiarivky vydávajú kmitavé svetlo, čoho následkom býva napríklad časté bolenie hlavy, únava očí. Klasické žiarovky pracujúce na princípe rozžeraveného vlákna, síce vzhľadom na svoju rýchlosť (vlastne lepšie pomalosť) zotrvačnosti žiarenia neblikajú, farebne (biele) sú bližšie prirodzenému svetelnému spektru ale ich prevádzka je v pomere k iný svetelným zdrojom nákladnejšia.
Na otázku
1 – „je LED osvětlení zdravé?“ Ano, pokiaľ sú splnené podmienky pre ich prevádzkovanie v byte
2 – „Vyplatí se?“ Ano, napriek najvyšším nadobúdacím nákladom ich prevádzka, pri optimálnom využití, je najúspornejšia.

anonym

mám všude jen LED žárovky a led pásky značkové Ph…s. stojí sice dvakrát tolik, než ty levné z lídlů apod. ale také od nich očekávám kvalitu. led pásek značkový je ještě podstatně dražší (kvalita čipu).tu levnou jsem nikdy neměl. cca. dva roky žádný problém. jestli jsem ušetřil na elektrice, to nevím, jelikož jí neplatím já. asi by se to dalo spočítat, ale když vezmu, že žárovka obyčejná nám v práci na WC vydrží cca.měsíc, tak tam by se ledková vyplatila. ta barva světla nemusí být vždy studená, jsou i teplé bílé. jestli jsou zdravé? asi jako všechno kolem nás. nakonec i v průmyslových osvětleních už se začíná podstratně více používat LED technologie. světlo vypadá jako zářivkové a jsou tam led pásky.

Radius

Ja bydlim ve starsim rodinnem dome, tam kde se casto sviti jsem dal LED zarovky, do vnitrnich prostor (do obyvaku, koupelny, loznice, kuchyne) takove, co neblikaji (kdyz na zarovku koukam a zavru oci a zhasnu a hned otevru oci, vidim jak jeste dohasina) a maji teplou bilou barvu. Na chodbu jsem dal studenou bilou barvu, ta sviti vic a je malinko namodrala, ale tam to nevadi, clovek jen projde.
V garazi a na pude jsem nechal stare vlaknove (tam clovek temer nechodi tak ty stare bohate staci). Od vsech novych (LED) jsem si ponechal paragony protoze tak jedna z dvaceti byva vadna, zavada se projevi do 2 let tedy v zaruce.

Usporne zarivky (se zavitem E27) nepouzivam, jsou sice usporne a levne, ale hodne poruchove. Ty co jsem mel uz vsechny odesly, uz kupuji jen LED zarovky a nejake stare wolframove mam take jako nahradni do prostor, kam se moc nechodi. Ty zarivky navic blikaji a po rozsviceni trva asi minutu nez dosahnou plneho jasu. Cena LED zarovek klesa, navic po rozsviceni maji okamzite plny jas.

Jiří Bohumil

Zdravotní problémy určitě nejsou větší než od odporové klasiky, nebo kompaktů a zářivek. Zatím jsem nenarazil na žádnou odbornou úvahu, jež by toto říkala.
Teplota kolem 3000 Kelv. je dnes už běžně na trhu, teplá bílá, cena už je nyní, (psáno leden 2017) pokud se zadaří i pro 10–12W/230V (ekviv. klasiky 80–100W) velmi nízká, i za 59,– Kč (K+B elektro). Jde však většinou o výrobky z Číny. A stalo se mi dokonce, že nevydržela ani 500 hodin. Ale zase je výhoda, že i při poškození (přepálí se 2 LED diodky) jde opravit. Sice jí trochu klesne světelný výkon, ale subjektivně to není skoro poznat. Měřením ale ano, to jsem provedl. Jinak záruka běžně 2 roky a ono se ukáže, zda vydrží.
Takže závěr. Určitě se to vyplatí, úspora až 8-mi násobná, světla plno, cena dnes pouze 4-násobná oproti klasice. Já už v baráku jinou dnes nemám. Vyměnil jsem i bývalé „kompakty“- zářivkové, oproti nim je však úspora tak cca 50 %. Ale svítí hned a perfektně. A pokud by někdo potřeboval poradit, jak se opravují, spojte se na mne, není to problém.

gobls

Já mám zatím dobrou zkušenost rovněž se značkovou P… V akci byla cena relativně dobrá. Ohledně ne/příjemnosti světla jde spíše o zvyk, ale každopádně vyzařuje víc směrem dolů (při závitu nahoře), a tím se světlo zdá být ještě intenzivnější – zdánlivě tak svítí mnohem víc, než je udávaný ekvivalent klasické žárovky – tím může být ještě nepříjemnější a zdánlivě „studenější“ (subjektivně, tedy „bělejší“, fyzikálně se jedná naopak o vyšší teplotu).
Rozhodně bych nekupoval nějakou noname-čínu. On je ale v případě „náhrady žárovky“ vždycky problm v tom, že do tak malho pouzdra se těžko vejde pořádná elektronika s velkým kondenzátorem, který zajistí stabilní proud. I pokud vidíte dohasínání po vypnutí, tak to už je jen taková zanedbatelná intenzita, která o ničem nevypovídá. Tak zkouška pohybujícím předmětem je lepší.
Problém s životností není v samotné LED, ale v nekvalitní elektronice a případně překročenými mezními hodnotami proudu nebo teploty. Proto bych považoval za nejlepší (ale samozřejmě dost nákladné a vyžadující odbornou montáž) si koupit pouze samotné LED čipy/moduly, přidělat je na naddimenzovaný chladič (ověřit oteplení při nejhorších podmínkách), napájet pořádným stabilizovaným regulovatelným zdrojem (nikoliv těmi prdítky k tomu určenými) a pro jistotu s dostatečnou rezervou pod maximálním výkonem/proudem. Raději instalovat třeba dvojnásobný výkon a jet jen na polovinu, pak se nemá co zničit. Odstín světla se může „doladit“ vhodným doplněním třeba žlutých LED.

Jukatan

Mám všechny LED bílé-studené a vůbec mi to nevadí. Trvalo tak 3 měsíce než jsem si zvykl. Dají se ale koupit všechny watáže jak studené tak teplé, je bohatý výběr. U studených je výhoda, že za míň peněz máte víc světla. V každém případě jsou LED velmi úsporné 85 až 90% vůči starým vláknovým žárovkám. Další velkou výhodou je, že jsou během svícení stále studené, nemohou způsobit požár na rozdíl od úsporných , tak zvaných halogenových žárovek, které jsou schopny vám zapálit lustr. Laciné jsem koupil jen jednou a když jsem je do 1 roku všechny reklamoval, od té doby kupuji značkové- dražší a vyplatí se to. Značkové provozuji už 4 roky a nevyměnil jsem ani jednu. Za jeden a půl roku se mi investice do LED žárovek vrátila ve formě úspory el. energie. Od té doby šetřím asi 3 000,– Kč ročně.

Lotr_Thyronx

LED je v podstatě polovodič a je naprosto neškodný !!!! Tedy mnohem méně, než zářivka, nebo výbojka. I já používám v domě skoro všechno jen LED žárovky. Vydrží až neskutečně dlouho. oproti žárovkám a mají neporovnatelně menší spotřebu proudu oproti žárovkám a mnohem vyšší světelnost.

Kdybych nebyl technik, řekl bych skro Perpetum Mobile.

Co je na pováženou u LED žírovek je, že takzvané stmavovače osvětlení s LED žárovkami nefunguje a ba bylo i dost požárů ve spojení se stmavováním. Takové to šoupě na vypínači na zdi. Většinou tyhle typy vypínačů moc lidi v CZ nepoužívají a tedy je to v pohodě s LED.

Mám je léta v celém rozlehlém domě a ty externí venku se svítivostí žárovek 250W (Flood), jsou už léta bezporuchové. Jak známo LED zářiče se používají i na venkovní osvětlení dálnic a silnic. Jsou vysoce efektivní. Při nízké spotřebě el. proudu mají stejnou nebo vyšší svítivost než zastaralá klasika.

HZK

Nakupuji na www.smdledzarov­ky.cz a jsem spokojen. Na aDOST bylo řečeno, že LEDky vyzařují modré světlo, díky čemuž se v těle nevytváří hormon spánku melatonin a blbě se spí. Že se mi spí blbě, je pravda, ale jsem v okolí jediný, takže LEDkama to nebude. Jistě je to úspornější, asi tak o 80%, ač pořizovací náklady při instalaci led pásků jsou vyšší (pásky, lišty, klipsny, zdroje). Zdroje se dají za dobrou cenu koupit v číně (uz nás se nevyplatí) a není s nimi žádný problém. LEDky bych tam nekupoval. Objednal jsem nejsvítivější a přišly mi zcela jiné. Naštěstí se to dá bez problému reklamovat. Peníze pošlou a ledky vá m zůstanou.

Roman Tička

Áno

Maaty

Velice zajímavá diskuze, díky za ní. Zrovna řešíme osvětlení v novém bytě a já hodně přemýšlím, jestli jít do takových https://www.le­dakce.cz/led-zarovky/ nebo volit úsporné nebo prostě klasiku. Přiznám se, že jsme to v našem bývalém bytě moc neřešili a kupovali jsme prostě ty nejlevnější žárovky. Ale také mi přijde, že se nám všem zhoršil zrak, včetně dětí. Takže jsem se rozhodla si o tom hledat info.

PetraNov

Myslím, že v dnešní době není nad čím váhat. Ceny LED osvětlení už nejsou tak vysoké jako dříve. Investice do nového osvětlení se vrátí relativně brzy. Doporučuji si o tom přečíst něco odborného.
LED šetří peněženky

Michálek1245

LEDky jsou fajn a nevím o tom, že by byly nějak extrémně zdravotně závadné. Jen bych se zaměřil a víc bych si pohrál s barvou světla. My máme doma kompletní vybavení světel od https://www.nej­svetla.cz/ a hodně jsme u toho mysleli na cirkadiální rytmy a obecně teplotu světla. Takže máme doma všude přirozenější žluté světla, než abychom měli sterilní, studenou a nepříjemnou bílou. 😉

domik8

Já mám doma také LED osvětlení, konkrétně od https://www.led­tronics.cz/ a jsem spokojen. Nemám rád úplné bíle studené světlo, tak jsem volil trošku teplejší varianty, které si lze bez problému vybrat. Večer pak používám brýle blokující modré světlo, i kvůli televizi. Tady ale pozor, protože se to na internetu hemží samými marketingovými tahy a velké množství brýlí je tak neúčinných.

petrdostal

LED osvětlení se určitě vyplatí. Žárovky jsou bezpečné a hlavně mají malou spotřebu. Můžeš si vybrat, jestli chceš bílé nebo žluté světlo, takže ta rozmanitost u těchto žárovek je obrovská. My máme bytová svítidla z https://www.bytova-svitidla.cz/ kde jsme si koupili lustry, lampičky a rovnou i žárovky.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

Hlada

Zdravé? Nejedl bych to.
Blikání – neblikají jen pásky napájené ze spínaného zdroje s vyfiltrovaným ss napětím. Ostatní blikají stejně, jako zářivky, levnější, jednocestně usměrněné, dokonce jen s 50Hz frekvencí, takže výrazněji, než jedna samostatná trubice. Stroboskopický efekt lze ověřit kmitáním tužkou.
Životnost – jen teoretická. V praxi odcházejí mnohem dřív, často těsně po záruce.
Lze doporučit jen tam, kde úspora spolehlivě pokryje zvýšenou cenu v době záruky.