arygnoc

Myslíte, že používáním tzv. úsporných žárovek

skutečně ušetříte?
Zdá se mi to jako humbug.
Za žárovku zaplatím stokoruny a vydrží méně, jako ta za pár kaček.
Tak jak potom ušetřím? (úspoře energie moc nevěřím, podle mne je to podvod).

Nejlepší odpověď
dudu

A opět se na těchto stránkách setkávám s jevem, který mě dost vadí a sice, že někdo zahájí dialog negativně a ostatní neobjektivně přitakávají svými subjektivními výroky. Přece úsporné žárovky mají prokazatelné výhody – pětinovou spotřebu a dlouhou životnost. Nehodí se všude, třeba do koupelen, ale tam výborně poslouží bodovky. Přestaňme se prosím chovat jako nějaké stádečko a buďme spravedliví – dnes k úsporným žárovkám, onehdy třeba ke Kalouskovi atd.
Lidičky, snad proboha nejde ještě o pozůstatek z dob totáče, kde nám říkali co je černé a co bílé osvícení soudruzi.

Další odpovědi
mosoj

Úsporné žárovky nebo úsporné zářivkové trubice mám i bez nařízení EU v domku již dávno. Vybírám si ale jenom ty, co mají rychlý náběh a počáteční svítivost je vysoká.

Není pravdou že to jsou jenom drahé výrobky.
Mám ale dojem že loby pracuje v tomto oboru velmi spolehlivě.
Osvědčily se mně výrobky Kanlux. Nebyly drahé počáteční svítivost byla vysoká a náběh rychlý. Zmizely z obchodní sítě !!
Zůstaly jenom předražené značkové a potom šunt který nemá cenu ani šroubovat do objímky.

Nedávno jsem v Tescu narazil na úsporky spirálového tvaru a cena byla 40 Kč ( označení Tesco)!!!
S ne zrovna dobrými zkušenostmi se zbožím označené Tesco jsem koupil dvě na vyzkoušení.
Po našroubobání jsem nestačil zírat. Svítivost po zapnutí maximální , náběh krátký a téměř neznatelný. Světelný tok vysoký (zkoušel jsem 15 W a 20 W za 40 Kč ve spirálovém provedení). Okamžitě jsem měl jasno že jich koupím do zásoby více kusů.
Nedávno jsem za tímto účelem navštívil Tesco a jaké bylo moje překvapení. Cena 110 Kč místo 40 Kč a to si dovolím tvrdit že při prodejní ceně 40 Kč tam mělo Tesco ještě 100% rabat.
Takže jsme zcela ve spárech nenasytných obchopdních řetězců a značkových firem.

Doplňuji:
A aby jsme si nemohli moc vyskakovat , zakážou se žárovky. Nejdřív 100 W a nyní už i 60 W. Takže si tu úsporku stejně musíme koupit ať stojí kolik chce a stím se počítá.

Deli

Úspora na spotřebě el.en. je výrazná.
U nás byl spíš ten problém, že bílé světlo mi spouští migrénu. Ale našli jsme na trhu takové úsporky, které svítí dožluta a nevadí mi. Máme je už téměř všude.
Když nějaká odejde – je přeci v záruce a jako dražší věc se ji vyplatí reklamovat.

K jedné z odpovědí tady – na bodovky pozor, máme sice ty vestavěné, ale máme dřevostavbu – zrovna o víkendu manžel jednu bodovku vymontoval a málem omdlel, nad ní byl ohořelý trám. Takže už žádné vestavěné bodovky!

baghira

Ano, jsem přesvědčený, že tam, kde se svítí hodně (tj. v obýváku, ne v šopě) používáním úsporných zářivek (ne žárovek) skutečně ušetřím. Počítat snad ještě umím a davovým psychózám doufám nepodléhám.

anonym

Já jsem v tomhle laik,mně vadí,když ráno rozsvítím,a takovou dobu vidím tak nějak-nic!Stará dobrá žárovka.

Reuef

nikdo neusetri nic a zivotni prostredi uz vubec ne…je to jenom lobby od firem vyrabejici zarovky -na tech „sporicich“ maji nekolikanasobne vyssi marzi nez na obycejnejch

led

Záleží od používania.
Úsporné žiarovky – žiarivky sú určené pre dlhodobé svietenie. Pri zapnutí síce majú zvýšený odber, ale po nabehnutí do plnej svietivosti už ten odber v pomere na klasické odporové žiarovky je úspornejší.
Pri krátkodobom používaní sú výhodnejšie LED žiarovky. Sú to vlastne „žiarovky“, ktoré majú stabilný odber.
Nevýhodu úsporných žiaroviek vidím nielen vo vyššej nadobúdacej cene, ale aj v nemožnosti (je to dosť komplikované) regulovať ich svetelný jas.
Doplňuji:
Deli,
bodovky – halogénové lampy produkujú naozaj veľa tepla, ak pozriete manuál k telesu máte tam napísané a nakreslené umiestnenie a vzdialenosti. Teda,… mali by byť, všimla som si, že niektorí obchodníci to nedávajú:-(

Kelinka

ušetříš:) doma jsme je nakoupili všude a pohoda.) Vydrží nam dost dlouho,a le kupujeme pouze Osramky, protože ty levnější verze se nám neosvědčily. ROzhodli jsme se pro ně, protože poněkud přítel zapomíná zhasínat a docela sme platili dost peněz. LEtos nám opět vraceli peníze, takže si opravdu nestěžuju a svítíme jak dlouho chceme. :)

PS: s tím dlouhým čekáním jde opravdu jenom o zvyk:)

MrGandy

d 6000 do 16 000 hodin. Mají o 80% menší spotřebu.
Žárovka nejvíc „žere“, když jí zapínáte …

Se spotřebou souvisí ztrátový výkon – ten je u klasických žárovek velmi vysoký – kolem 90 % uvolněné energie je teplo a pouhých 10 % světlo. Cenově jsou kompaktní zářivky několikrát dražší než velmi levné žárovky, ale v průběhu roku 2009 zaznamenaly některé typy zářivek výrazný pokles.

Nemá snad zářivka svítit? Ta za pár kaček ti vydá tepla, že by sis naní mohl udělat párky.

Tak jako u lineárních zářivek je vnitřní stěna trubice pokryta luminoforem, trubice je plněna malým množstvím rtuti a inertním plynem.

Drap

Unie rozhodla a nám nezbývá než konat. Nehledě k tomu že řeči ,že úsporná vydržá 15 let je nesmysl, sám jsem jich už několik reklamoval a několik vyhodil. Spotřebovaná energie na výrobu je vyší než u klasiky.Špatná úsporná se stává nebezpečným odpadem. A kdyby bylo vše pravda, tak tam, kde se málo svítí je návratnost asi 105 let.

Alesh

Ale asi něco ušetříš, záleží i na typu nové technologie, třeba LEDky nežerou skoro nic a když se to umí nadesignovat i to moc hezky vypadá.
Problém je v tom, a co mě neskutečně … je, že nějaká banda idiotů, místo aby se zabývala potřebnými věcmi, tohle řeší a následně nařizuje celé EU, no není to cirkus?

lexx

Násilná nikomu nepotřebná inovace a zákon psaný na míru zpřáteleným firmám za tučnou provizi. Špinavý byznys. Podvod na spotřebitelích.

gepik

Já kupuji taky jen dražší značkové. Čínské vydržely vždy mnohem méně než klasické vakuové. Ale ani ty značkové nejsou žádný zázrak. Tam, kde jsem měl 100w klasiku musím dát aspoň dvě úsporky pro dobrý pocit ze světla. A ani úspora energie nebude velká. Všichni jsme si pomalu odvykli zhasínat, „vždyť jsou to úsporky, skoro nic to nežere“.

elektrikář

Mám vlastní zkušenost že běžně překračují životnost těch 10 000 provozních hodin na hotelu svítili nepřetržitě v rcepci celý tok a od fy Philip praskla jen jedna.Z 10 kusů.

fg

Ne,protože většinu usporek vyrabí čína.Hold EU vymýšlí všeljaké zákazy.V roce 2017 plánují zákaz dýchání aby snížili obsah oxidu uhličitého v ovzduší.Jsem zásadně proti rušení klasických žárovek!!!!!

terry

Souhlasím s tebou. Už jsem o tomto četla i několik článků, diskuzí, kde neúspornost vysvětlovali.
Je to velký byznys. Podobně jako balené vody.

Jose1f

Dobro se musí servírovat třeba i násilím, prý platilo kdysi za socialismu. Úsporné žárovky jsou příkladem, kdy se tato metoda začíná používat též v podmínkách „svobody a demokracie“ v Evropské Unii. V zájmu „obecného dobra“ byla Unii useknuta neviditelná ruka trhu a úsporné žárovky byly prostě nařízeny. Mám obavy, že tato a jí podobné akce způsobí, že Unie jednou zhasne, podobně jako zhaslo dobro, „dodávané“ kdysi světu socialismem. Někteří jedinci a jejich lobbisté na tom ale velmi, velmi vydělají. Podobně vydělají i na elektrovoltaice.