Bronzový

Reklamace, vrácení peněz

Dnes mi z náušnice (upozorňuji že byla koupena ani ne před měsícem) vypadl kamínek. Naštěstí jsem ho našla. Teď nevím, zda-li budu mít nárok na reklamaci. V záručáku píší, že se na vypadnutí kamene záruka nevztahuje, ale nechápu proč??? Mechanické či jiné poškození je nemožné, dávala jsem na ně pozor a na noc je vždy sundávala. Do kolika dnů má kupující právo na vrácení peněz bez udání důvodu?
Doplňuji:
Právě jsem, už je to asi půl rok zpátky, četla článek o ženě právničce, co znala přesně obchodní právo a věděla, že do "X" dnů má nárok na vrácení peněz. Moc lidí to právě neví. Reklamovala hračku a asi 3 hodiny strávila v obchodě než se domohla svých práv. Je to hrozné.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Pokud jste zboží zakoupila v kamenné prodejně, tak NELZE uplatnit zmiňované ustanovení občanského zákoniku (§ 53/7) o právu spotřebitele od smlouvy odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce do 14 dnů od převzetí plnění.

Vypadnutí kamínku z naušnice je TYPICKÝM příkladem pro uplatnění vady prodané věci (§ 619 a násl. Obč.zák.).

Skutečnost, že prodejce uvádí "že se na vypadnutí kamene záruka nevztahuje" je ireleventní a na uplatnění vašeho práva nemá žádný vliv.

Doporučuji:
- odeslat ihned zboží prodejci doporučenou poštou
- k zásilce připojit dopis, kde popíšete skutkový stav..., nejlépe s citacích některých ustanovení Občanského zákoníku (viz zdroj) o uplatňování reklamace
- připojte kopii prodejního dokladu + kopii záručního listu
- kopii dopisu adresujte rovněž ´nadřízené´instituci prodejního místa..., bude to mít lepší psychologický účinek

Již nyní se připravte na ´válku´ a už nyní si začněte připravovat podklady pro žalobu, tj. nejprve:
- dopis o nedodržení 30ti denní lhůty pro vyřízení reklamace, který odešlete 31.den..., v dopise uveďte náhradní termín do kdy očekáváte vrácení kupní ceny
- připravte si návrh žaloby, který z praktických (psychologických) důvodů připojte v kopii k dopisu, který budete 31.den posílat

Já vím, že to vypadá téměř paranoidně, ale buď chcete dosáhnout svého a pak se musíte chovat velmi tvrdě a nebo to vše vyšumí do ztracena...

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/obcanzak/cas t8h2.aspx

Další odpovědi:

Bronzový

To je tuším pouze u nákupu přes internet, a je to do 14 dnů. V jiných případech to bývá z vlastní vůle prodejce.

Vrácení by vám ale neuznali, když je ta naušnice poškozená. V takovém případě je nutné je dát do reklamace. To, že prý nezlze reklamovat vypadnutý kamínek, to se mi nezdá, že by bylo v souladu se zákonem.

+
Budeme muset počkat na Standu :) Ale myslím, že když nejsou v původním stavu (z jakéhokoli důvodu), tak už toto právo využít nepůjde a bude se muset reklamovat. Ta doba by stejně nebyla více než těch 14 dní jako u nákupu přes internet.

To s tím kamínkem je ale blbost.

Pokročilý

To, že by neměla jít naušnice vrátit po vypadnutí kamínku je určitě blbost.

V záručáku může být napsáno co chce, ale na toto je prostě zákon. Kdyby to přesto prodejce nechtěl uznat, řešil bych to přes ČOIku.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.