KuByk002

Reklamace – 30denní lhůta – poradíte?

Dobrý den, počítá se 30-ti denní lhůta od data kdy jsem výrobek odeslal(3.8) nebo od data kdy obchodník produkt převzal(4.8).
Děkuji :)

Odpovědi
ivzez

Od data převzetí výrobku prodejcem.

gecco

Od ´okamžiku´ (dne), kdy se prodejce o reklamaci dozvěděl (kdy se mohl dozvědět) – tedy v tomto případě začíná lhůta běžet 4.8.

jmhad

Podle Správního řádu /zákon 500/2004 Sb./ lhůta se počítá ode dne následujícího po dni převzetí .Názory zde uvedené nejsou přesné – cituji
§ 40 Počítání času
(1) Pokud je provedení určitého úkonu v řízení vázáno na lhůtu,

  1. nezapočítává se do běhu lhůty den, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty; v pochybnostech se za počátek lhůty považuje den následující po dni, o němž je jisto, že skutečnost rozhodující pro počátek běhu lhůty již nastala,

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/spravni_rad/cas­t2h4.aspx

Hans51

to jmhad:

Nevím, kde jste přišel na to, že by se lhůta měla počítat podle správního řádu. Správní řád upravuje postup orgánů moci výkonné při výkonu jejich pravomocí. Je tedy předpisem veřejného práva.

Na druhou stranu vztah spotřebitele a podnikatele je v soukromoprávní rovině, lhůty se tedy budou počítat podle občanského zákoníku. A jak napsal gecco ve své odpovědi, počíná běžet až ode dne, kdy se prodejce o reklamaci dozvěděl.