Avatar uživatele
Amy9898

Prosím potřebuju pomoc s matematikou.Jak na to?Předem děkuju za odpověd všem :)

Součin tří přirozených čísel je 600.Kdybychom jednoho činitele zmenšili o 10,zmenšil by se součin o 400.Kdybychom místo toho jednoho činitele zvětšili o 5,zvětšil by se součin na dvojnásobek původní hodnoty.Která tři přirozená čísla mají tuto vlastnost?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? bolak před 4216 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
manon

3 rovnice o 3 neznámých:
x.y.z=600
(x-10).y.z=200
x.)y+5).z=1200

V druhé rovnici dosadíš za y.z to, co vidíš v první rovnici, čili, 600/x, tak Ti vyjde rovnice (x-10).600/x=200, z toho x= 15
Ve třetí rovnici dosadíš za x.z to, co vidíš z první, čili 600/y, tak Ti vyjde rovnice (y+5).600/y=1200, z toho vyjde y=5
Dosadíš do první rovnice čísla za x a y , takže 15.5. z= 600, z toho vyjde z=8 (doufá, že jsem se někde neupsala.
Doplňuji:
Ve třetí rovnici jsem obrátila závorku, ta je tedy x.(y+5).z=1200

Upravil/a: manon

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
bolak

Příklad je špatně zadanej :), tohle mi dát matikářka do písemky tak ji to vomlátim vo ksicht.

„kdybychom JEDNOHO činitele zmenšili o 10“ & „kdybychom místo toho JEDNOHO činitele zvětšili o 5“ … z toho nikde nevyplývá, že podruhé se má zvětšit druhý činitel, to by tam muselo být napsáno „kdybychom místo toho JINÉHO činitele zvětšili o 5“ , tudíž třetí rovnice by měla správně vypadat (x+5)yz=1200 a pak by ti SPRÁVNĚ vyšlo že příklad nemá řešení.

Je to mnohem rychlejší způsob počtů a navíc se můžeš zítra hádat s učitelkou a zabít tak podstatnou část hodiny ;)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
manon

bolak: Úskalí, co jsi nanesl, jsem si uvědomovala, ale pro zjednodušení nechala být. Vycházím taky z toho, že mládež ta zadání sem fláká tak nějak „vod voka“ a tak občas můžou vzniknout při přepisu informační šumy.

před 4215 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek