matla

Která tři přirozená čísla mají tuto vlastnost?

Součin tří přirozených čísel je 600. Kdybychom jednoho činitele zmenšili o 10, zmenšil by se součin o 400. Kdybychom místo toho jednoho činitele zvětšili o 5, zvětšil by se součin na dvojnásobek původní hodnoty. Která tři přirozená čísla mají tuto vlastnost?

Odpovědi
huxa

trošku poradím, ale už vidím dvojitě, takže to ber jen jako nápovědu a uprav si rovnice na to, co umíš řešit.

a . b . c = 600
(a-10) . b . c = 600–400
(a+5) . b . c = 2 . 600

jsou to tři rovnice o třech neznámých, doufám, že bych to dokázal vypočítat, tkaže by to mohlo být správně. až to budeš mít, napiš prosím, jak jsi na to došla/došel a kam to máš-olympiáda, DÚ, DÚ o jedničky, …

manon

Už se to tady řešilo – tak když budou ty Vánoce…máš to tady :)
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prosim-potrebuju-pomoc-s-matematikou-jak-na-to-predem-dekuju-za-odpoved-vsem