Amy9898

Prosím potřebuju pomoc s matematikou.Úplně se v tom ztrácím.Jak na to?Předem děkuju za odpověd všem :)))

Děda zapomněl čtyřmístný kod svého mobilu.Věděl jen,že na prvním místě nebyla nula,že uprostřed byly bud dvě čtyřky nebo dvě sedmičky nebo taky čtyřka se sedmičkou (v neznámém pořadí) a že šlo o číslo dělitelné číslem 15.Kolik je možností pro zapomenutý kod?Jaká číslice mohla být na prvním místě?

Nejlepší odpověď
bolak

Je to zhruba tak jak říká huxa, aspoň teda ten začátek má dobře :)

Každé číslo které je dělitelné patnácti musí být dělítelné třemi a zároveň také pěti, protože samotné číslo 15 je dělitelné jak třemi tak pěti.

Dál to taky huxa celkem trefil ;) , protože aby mohlo být číslo dělitelné 5ti, musí končit buď na 0 nebo na 5.

Máš tam podmínku s těma dvěma prostředníma číslama, že tam můžou bejt jen čtyřky a sedmičky, což znamená že jsou to jen 4 možnosti.

?44?
?47?
?74?
?77?

Ale porotže poslední číslo může být jak nula tak pětka, tak jich bude dvakrát tolik.

?440
?470
?740
?770
?445
?475
?745
?775

A teď už stačí už stačí u všech těhle čísle s otáznákem sečíst cifry a doplnit tak, aby byl byl cifernej součet dělitelnej třemi.

?440 (4+4=8 ; +1=9 +4=12 +7=15) >>> 1440,4440,7440
?470 (4+7=11; +1=12 +4=15 +7=18) >>> 1470,4470,7470
?740 (tady už ani nemusím počítat, protože cifry jsou stejný)
?770 (zrovna tak tady, protože 7–4=3)
?445
?475
?745
?775

…zbytek už zvládneš sama.

Další odpovědi
www

Na DÚ máš minimálně celou So i Ne. Zkus přemýšlet, podívat se do učebnice, poradit se se spolužáky ap.
Toto nejsou stránky na řešení DÚ.

huxa

dělitelnost 15-jestli je číslo dělitelné 3 a 5 zároveň.
první míst----1–9
druhé místo-4,7
třetí místo---4,7
čtvrté místo-0–9

takže, aby číslo bylo dělitelné 5, musí být poslední cifra 0 nebo 5

tudíž kod k mobilu je xxx0 nebo xxx5
dále je šest možností-x440,x770,x470 a to samé s pětkou
tudíž musíš doplnit na první místo takovou cifru, aby vycházel ciferný součet dělitelný třemi :) toto je otázka z mat. olympiády, kterou jsem psal před pár lety a eště si to dosti pamatuji. dále se mi to už zde nechce vypisovat, snad ses v tom našla :)

Earl Sin

Jak na to matematicky nevím, ale pomocí excelu a odmazávání mi to vyšlo na 24 možností a první čísla můžou být 1,2,4,5,7,8 (u 3,6,9 mi nikde nevyšlo číslo dělitelné 15, které má uprostřed výše uvedenou podmínku)
Jsem už ze školy poměrně dlouho…
A kdoví, jestli jsem se nesekl…