Avatar uživatele
annas

Podaří se někomu vyřešit logickou úlohu o kartách?

"Máte 4 karty, na každé z nich je na jedné straně písmeno, z druhé strany číslo.

Platí pravidlo, že karty se souhláskou na jedné straně mají sudé číslo na straně druhé?

Před sebou máme otočené karty E, K, 4, 7.

Jaký je nejmenší počet karet, které musíme otočit, abychom ověřili, zda (pro tento balíček) platí výše zmíněné pravidlo?

Prý drtivá většina lidí se prý dopouští určité konkrétní chyby… (Dokážete si i tipnout, jaké?)"

Zdroj: Radek Pelánek: Jak to vyřešit? Portál 2011

Nejde o žádnou soutěž ani úkol …

Děkuji.

Obrázek: https://pixaba­y.com/

V knize obrázek nebyl, takže jsem ho nemohla vložit. Ne vždy jsou u logických úloh obrázky.

Pokusí se ještě někdo? Odpovědi se zatím liší.

Upravil/a: annas

Zajímavá 12Pro koho je otázka zajímavá? vagra, johana 56, Alesh, Drap, Quimby, redy, briketka10, gagaga, Frogman, anonym, lenkasvob, 1jirka22 před 2625 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Quimby

Řekl bych, že lidi neumí správně implikaci, konkrétně, že pokud neplatí předpoklad, tak nezáleží na platnosti závěru.

E: Neplatí předpoklad, nemusíme řešit = neotáčíme.
K: Platí předpoklad, musíme ověřit, že platí závěr = otočíme.
4: Platí závěr, předpoklad neřešíme = neotáčíme.
7: Neplatí závěr, nesmí platit předpoklad = otočíme.

Takže stačí otočit dvě.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

1 ks 😉

stačí otočit kartu „K“ a jelikož písmeno K je souhláska, musí se tedy ověřit, zda je na druhé straně sudé číslo, jak říká zadání.
Žádnou další kartu není třeba otáčet, protože nikde nebylo řečeno žádné další pravidlo, tj. např. že platí opačná implikace. Většina lidí dělá chybu stejnou jako Quimby, tj. že otáčí ještě kartu se sudým číslem, což není nutné, klidně i samohláska může mít na druhé straně sudé číslo, žádné takové pravidlo, že by to tak nemohlo být totiž nezaznělo. 😉

Upravil/a: Alesh

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
luckykubrt

Stačí otočit pouze jednu kartu se souhláskou, aby jsme se přesvědčili, že pravidlo platí. Konkrétní chyba je zřejmě v tom, že si lidé myslí, že pokud je na jedné straně sudé číslo je nutné, aby byla na druhé straně souhláska, ale to z pravidla nevyplývá. 😉

Upravil/a: luckykubrt

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

A´t počítám jak počítám myslím, že musím prohlédnout všechny čtyři abych věděl zda to platí či ne. Další možností je, že moje logika a představivost na to nestačí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Odpovědi už máte.

Já si tipnu, že nejčastější chyba bude v záměně
souhlásky a samohlásky.

A souhlasím s Dochym:
K takto zadané otázce by měl být obrázek
s uvedenými hodnotami karet, nebo žádný.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

annas

Já si na odpověď netroufnu :(

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lenkasvob

Přesně tak jak říká přede mnou. Pravidlo je, že karty se souhláskou mají na druhé straně sudé číslo. Vůbec nemáme ověřovat, esi na druhé straně karty se sudým číslem je souhláska, natož jestli samohlásku doprovází liché číslo.
Lidi popletla krkolomná stavba věty na jedné straně a na straně druhé, a vyvodili z toho mylně, že to platí i opačně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nata83

Nemusime otáčet.

Upravil/a: Nata83

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
456jkl@post.

Podle mne je v zadání uvedeno , že každá karta má z jedné strany číslo a z druhé strany písmeno. Pokud si chci ověřit toto tvrzení musím podle mne otočit všechny čtyři karty nevím ale jestli si tím ověřím nějaké pravidlo, pouze si ověřím pravdivost zadání a informace o kartách).

Takže pokud je zadáním ověřit pravidlo neplatí to co tady píšu. Jinak pokud není uvedena správná odpověď nemůžeme tvrdit, že někdo udělal chybu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
J_K

Další příklad, kdy „nejlepší“ odpověď je chybná !!!
Proto jsem na tomto webu přestal být aktivní.
Lidé, kteří si myslí, že mají na to, kecat do všeho – já jim říkám politologové.
Matematika je věda, která je postavena na absolutních pravdách.Každý kalkul je postaven na axiomech a platí jen zákony (věty), které lze v rámci platnosti axiomatického systému dokázat.
Jinak velmi častá chyba většiny lidí je to, že si pletou implikaci s ekvivalencí.

před 2585 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ještě jednou děkuji všem, kteří se pokusili úlohu vyyřešit.
Sice se odpovědi různí, ale potvrdila jsem si, v čem řešitelé dělali nejčastěji chybu.

před 2622 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
luckykubrt

Jinak pokud má platit pravidlo souhláska na jedné straně a sudé číslo na straně druhé je potřeba otočit i tu sedmičku, aby jsme zjistili, že pravidlo platí. Tedy špatně to mám já a pravdu má Quimby.

před 2625 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Aaaa jestě soutěž o nejčastější chybu…
Myslím, že nejčastější bude domněnka, že pokud souhláska má sudé číslo, tak samohláska má liché. (což kontroluje Drap)
Druhá nejčastější bude že nám stačí zkontrolovat co je pod souhláskama a čísla zpětně kontrolovat netřeba (Alesh)
No a vzhledem k omezení (písmeno-číslo) zde snad ani víc možností není 😉

před 2626 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Alesh: Chyba. Quimby neobrací kartu se sudým číslem ale s lichým. Pokud by pod lichým číslem byla souhláska, pak je to špatně. A pokud se nepodíváme, tak to nezjistíme.

před 2626 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Quimby

Přesně tak.

před 2626 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Ke Quimbymu není co dodat.
K otázce ano. Nepřidávej k otázkám zavádějící obrázky. Pokud píšeš o kartách s čísly a písmeny je blbost přihodit obrázek klasických hracích karet. Pak musíme zbytečně přemýšlet jakou to má souvislost a zda jsme otázku správně pochopili.

před 2626 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Annas: Co třeba možnost nevkládat žádný obrázek, když není k dispozici ten správný??? 😉

před 2625 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

No dobře. Smažu ho.

před 2625 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Dříve jsem klikla. Otázka je otázka, obrazek je vložila jsem jen tak.

Brala jsem to tak, že když řeším logickou úlohu, tak se řídím textem.

Požádala jsem o smazání obrázku quentose, kdybych smazala sama, otázka se opět posune, to zatím nechci.

Nevím, kdy se objeví.

před 2625 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Děkuji 😉

před 2625 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Bohužel,

při úpravě se nenačte kolonka, přes kterou se obrázek stahuje. Zkoušeli jsem quentos i já.

Napsala jsem adminovi, nevím, za jak dlouho bude reagovat.

Při nejhorším otázku smažu, i když ostatním obrázek nevadil.

před 2625 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

souhlas, když nejde tak nejde. neřeš. Ale chtělo by to dávat si na to příště bacha. A neplatí jen pro Tebe Annas, ale obecně. Když se někam dává doprovodný obrázek, měl by být k věci.

před 2625 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Annas,

teď už mi obrázek také nevadí, zavádějící byl při prvním čtení otázky.

Ale příště by asi bylo lepší vložit logickou otázku bez obrázku, aby zbytečně nedváděl pozornost…

před 2625 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Tím jsem chtěla říct, že by podle mne bylo škoda otázku mazat kvůli obrázku…

před 2625 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Děkuji. Původní moje myšlenka byla vložit otázku bez obrázku.

Pak jsem vybrala náznak čistých karet, ale nějak jsem se „zamotala“ a vložila jiné.
Obrázek vidím až po odeslání.

Jenže jsem si uvědomila až dodatečně, že není možné jej změnit.

před 2624 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Odpovědi.cz

Přístup k obrázkům také nemáme…

tým Odpovědi.cz

před 2623 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek