horacion

Posilování doma – tréninkový plán amatéra

Ahoj,

rozhodl jsem se začít s posilováním doma (jinde to prostě nejde). Mám k dispozici jednu 8kg činku a vlastní váhu (90–100kg, váha se mi zasekla:)
Dočetl jsem se, že prý je vhodné posilovat cca 3× týdně a to cca 5 sérií po zhruba 8 opakováních (pokud chci nabrat na objemu). Sestavil jsem si proto následující tréninkový plán a prosím případného člověka věci znalého o komentář, zda mi to takto k něčemu bude, nebo něco dělám špatně.

http://imageshac­k.us/photo/my-images/32/posil­to.png/#

Díky
Doplňuji:
Díky Valky za vyčerpávající odpověď.
V plánu je označeno, co který den dělat. Například u každého dne je fialový čtvereček – to znamená že každý den budu dělat to, co je nahoře v popisu podbarveno stejnou fialovou barvou – tedy zvedat činku v pěti sériích po osmi opakování. Stejně tak každý den jezdím na rotopedu. To „x“ v každém čtverci znamená, že už mám pro ten daný den splněno. Budu se tedy řídit radou a nebudu posilovat každý den, ale například obden. Ještě jednou díky.

Nejlepší odpověď
Valky

Pro každého je vhodné něco jiného. Pokud chceš, aby se Ti „zvětšili“ svaly – cvič s menší činkou a víc sérií, třeba 10 po 20. Pokud chceš normálně jen cvičit, tak větší váhu na činku po méně sériích, 10 po 10 například.
Ale jak píšeš, pokud chceš nabrat objemovou hmotu svalů, tak menší váhu po víc opakování…
Taky výborný cvik – udělej klik, a když půjdeš s klikem nahoru, dej – například levou nohu přes pravou, zvedni levou ruku a druž se jen na pravé – ruce jsou jakoby rozpažené, pak se vrať udělej klik a udělej svě znovu ale na druhou stranu. Je to hodně „brutální“ ale hodně to pomůže na hruď a ruce… Určitě si najdi hodně cviků, které budeš obměňovat – každá je fajn na něco jiného. A nejdůležitější – často pít a správně dýchat ⇒ Při záběru vydechněte, při povolení se nadechněte.
Stahování a namáhání svalů (dřep, klik, záběr vesel nebo činek) tedy vždy doprovází výdech, návrat do původní pozice nádech.
Hlavně dýchat, pokud budeš zadržovat dech – což už jsem viděla hodněkrát, je to to nejhorší, co pro sebe můžeš udělat.
Snad Vám to pomohlo a můžete si podle toho předělat ten svůj plán. Hodně štěstí při cvičení.

Mimochodem, teď jsem koukala na ten plán… no nechápu to, ale rozhodně necvičte každý den! Den cvičit a pauza – při odpočinku Vám roste svalová hmota.. ;)