justgob

Nechtěný přítel mé matky

Dobrý den.Otec s matkou mě a sestře přepsal dům.Otec zemřel a matka tam má věcné břemeno.Před rokem si tam matka vzala bez našeho vědomí přítele./potetovaný romský občan/Z jeho vzhledu nemáme dobrý pocit.Podle jeho slov má i exekuci protože když si kupovali auto muselo být napsané na matku./Vše platila má matka/Chodíme je tam 1 za měsíc kontrolovat zda se tam neděje něco proti naší vůli.Jelikož je nenavštěvujeme s vnoučaty tak zašli za právníkem a sepsali pro nás dopis.Že prý je tam svýma návštěvama šikanujeme,že jsme jí nepomohli ve stáří a v nemoci.Matce je 62 a dost čilá na stáří a jednou když měla po operaci cysty tak jsme jí tam i oběd vozili.Dále byl problém že prý jsme nezajistili topení na tuhá paliva a zaplacení a uskladnění dříví a uhlí.A ještě problém že nevidí vnoučata.Manželka řekla že do toho baráku svou dceru nepustí pokud tam bude ten člověk.Ten samý názor má i má sestra s vnouučaty.Matka má možnost si za vnoučaty dojít.Je od nás 300 metrů.Když měli narozeniny ani nepřišla.Zašli jsme také za právníkem a ten volal jejich právníkovi.Řekl mu že ten muž má v NAŠEM domě již trvalý pobyt.Proto se ptám je možné aby si cizí muž bez našeho vědomí zřídil v našem domě trvalý pobyt pouze se souhlasem matky,která tam má pouze věcné břemeno?A další otázka je zda je mou povinností nechávat v domě kde bydlí cizí a pro nás muž z kterého máme strach své děti?A ještě jedna otázka máme nějakou možnost tohoto muže z našeho domu vystrnadit.Děkuji moc za odpovědi.Pavel

Nejlepší odpověď
Mapel

Dům který je na vás se sestrou přepsán bydlí natka a vy bydlíte jinde. Problém v tom případě bude v tom, že je matka pod silným vlivem svého přítele. Tady je vzhledem k věku dost velký problém a nepomohou právníci, ale psychologie. Matka cítí, že máte odpor k jejímu příteli a tím jen podporujete její zatvrzení.
Teď je potřebné dostat matku na svojí stranu a to bude pro vás znamenat velké sebezapření. Jiná cesta totiž není. Naznačit matce, že berete jejího přítele na milost. Pravidelně je navštěvovat, denně, zda něco nepotřbuje. Sednout si spolešně o víkendu a zajímat se o jejich problémy. Pak naznačit, že víte o finančním problému a jak z toho ven. Matce polehounce naznačit co vyplývá z exekuce, že sice o dům nepříjde, je váš, ale příjde o veškesrý svůj majetek. Pak jí naznačit, že by v jejím zájmu bylo, aby si přítel udělat trvalé bydliště na obecném úřadu.

Je to běh na několik měsíců, ale podle toho, že už jednáte s právníkem, tak vidíte, že to nikam nevede. Je to tak a oni mají pravdu. Naše zákony jsou postavené na hlavu. Mám s tím velkou osobní zkušenost a jediná možnost je způsob, který jsem napsal. Jen pro podrobnější rozbor je tu málo informací. Paragrafy jsou kroucené a i když se zdá, že je tu napsáno vše, tak pro odbornou radu je toho málo.

Držím palce.

Další odpovědi
arygnoc

nič nie je čierne alebo biele.

vaša matka je dospelá a svojprávna.
žije svoj život, ale na druhej strane nechce prísť ani o vás (resp. vnúčatá).

takže skúste v sebe potlačiť nechuť voči jej partnerovi, skúste nejaký kontakt nadviazať, podiskutovať, spoznať jej partnera a až podľa sa rozhodujte.

najhoršie sú totiž predsudky a odsúdenie človeka na základe nich.

Resumé:
netvrdím, že nemáte pravdu.
ale môžete sa i mýliť.

Hlada

Něco mi tu nesedí. Je divné, že dva právníci přejdou bez pozastavení takový nesmysl, jako že se někdo někam přihlásil k trvalému pobytu bez souhlasu majitelů a že to místní správní úřad potvrdil. Někam se přihlásit není vůbec jednoduché. Chtělo by to podrobně se seznámit s věcným břemenem. Otázkou je morální právo na dům, které nepochybně matka cítí bez ohledu na zápis v KN. Důležité je, kolik jste do domu investovali a současně investujete. Pokud to nejsou významné částky, zvažte takový dar, který vám neslouží, vrátit. Bylo by lepší věnovat se něčemu užitečnějšímu, než nesmyslným rodinným tahanicím o majetek a zatahovat do toho ještě děti.

ladaadal

No, mě tahle story s matkou a potetovaným romem začíná připadat kapku divná. nejdřív to sem v několika dotazech píše manželka, pak to samé manžel pod dívčím nickem. Je divný, že by někomu napsali trvalé bydliště bez vědomí majitele, ovšem tam mohla souhlasit matka. Je mi divný, že by se nějaký právník zaobíral vůbec psaním dopisu s obsahem, který tady uvádíš.
Nevím proč, ale začíná mi to připadat, že si tady někdo dělá srandu.

ponovotny

jsem už na první dotaz té paní chtěl odpovědět nelichotivě, ale pak jsem si připoměl, že jsem to byl já, kdo mluvil o tom, že když se mi nějaká otázka nelíbí, tak na ni prostě neodpovídám. Z téhle otázky cítím rasismus a hlavně „vděk“. Pokud jste nechtěli nemovitost s věcným břemenem, měli jste přepis na vás odmítnout, nebo dům můžete matce vrátit. Pokud vám matka byla dobrá jako člověk od kterého máte dům, je s podivem, že už vám není dobrá, abyste jí respektovali s jejím partnerem a svěřovali vnoučata. Kroucení zákona – ve smyslu, jak vám to někdo popisoval v odpovědi na jednu z minulých otázek se bohužel dopouštíte vy. Z lidského pohledu by jste se měli snažit dodržet to co bylo ujednáno ve chvíli, kdy se dům přepisoval na vás a to bez ohledu na to, že vznikla nová skutečnost- tedy, že babička má nového partnera. Pokud na sebe nechá přijít exekutora, tak je to čistě její věc, vy s ní o tom můžete hovořit, ale pokud se na ní snažíte vyvíjet nátlak, tak se přinejmenším divím, že vám není trapné o tom mluvit. Nezlobte se za strohý tón mé odpovědi, ale tak to prostě vidím
Doplňuji:
k otázce trvalého pobytu partnera babičky se domnívám, že bude dobré použít právníka k tomu, abyste přesně definovali jak se bude dále postupovat v případě, že babička skoná. Pokud si toto vyjasníte, určitě ledy roztají.