je povinnost udělit věcné břemeno

nestačí pouze závazek o tom že majitele vedlejší nemovitosti vždy pustí do jeho domu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Jsou případy, kdy sousedské vztahy jsou na tak dobré úrovni, že žádné smlouvy ani věcná břemena nejsou nutné :-)

Záleží tedy na okolnostech a určité vaší předvídavosti, zda případní noví majitelé vedlejší nemovitosti budou ´závazek´ vstupu do vašeho domu respektovat či nikoli.

Návrh na zřízení věcného břemene pak můžete podat kdykoli. Pokud pak noví majitelé s návrhem souhlasit nebudou, nezbyde vám než se obrátit na soud.

---------------

To cukrar:

Omyl, existují "síly", které mohou rozhodnout o vzniku věcného břemene nezávisle na vaší vůli:

I. je to soud, z občanského zákoníku vyplývají tři možnosti *)

II. může to být i státní orgán typu stavební úřad, který může zřídit věcné břemeno např. vyvlastněním...

*)
1. Rozhodnutím o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví může soud zřídit věcné břemeno k nově vzniklé nemovitosti ve prospěch jiné nově vzniklé nemovitosti.

2. Jestliže soud při rozhodování o neoprávněné stavbě zjistí, že odstranění stavby není účelné a vlastník pozemku nesouhlasí s přikázáním stavby do svého vlastnictví, může uspořádat poměry mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem stavby i tak, že za náhradu zřídí věcné břemeno, které je nezbytné k výkonu vlastnického práva ke stavbě.

3. Není-li vlastník stavby současně vlastníkem přilehlého pozemku a přístup vlastníka ke stavbě nelze zajistit jinak, může soud na návrh vlastníka stavby zřídit věcné břemeno ve prospěch vlastníka stavby spočívající v právu cesty přes přilehlý pozemek.

Další odpovědi:

Stříbrný

Není povinnost!!!
Osobně jsem promajal sousedovi prostor na cestu domu a platí mě 500Kč ročně. Není síla, které by mě donutila si nechat dát věcné břemeno.
Doplňuji:
Stando, teoreticky ano, asi jsem měl napsat v MÉM případě, páč lze najít pro souseda i jinou cestu, nežli přes můj pozemek. Samozřejmě soud je nejvyšší....
(mimo Boha)

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.