Avatar uživatele
mach

je povinnost udělit věcné břemeno

nestačí pouze závazek o tom že majitele vedlejší nemovitosti vždy pustí do jeho domu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4965 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Jsou případy, kdy sousedské vztahy jsou na tak dobré úrovni, že žádné smlouvy ani věcná břemena nejsou nutné 🙂

Záleží tedy na okolnostech a určité vaší předvídavosti, zda případní noví majitelé vedlejší nemovitosti budou ´závazek´ vstupu do vašeho domu respektovat či nikoli.

Návrh na zřízení věcného břemene pak můžete podat kdykoli. Pokud pak noví majitelé s návrhem souhlasit nebudou, nezbyde vám než se obrátit na soud.


To cukrar:

Omyl, existují „síly“, které mohou rozhodnout o vzniku věcného břemene nezávisle na vaší vůli:

  1. je to soud, z občanského zákoníku vyplývají tři možnosti *)
  2. může to být i státní orgán typu stavební úřad, který může zřídit věcné břemeno např. vyvlastněním…

*)

  1. Rozhodnutím o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví může soud zřídit věcné břemeno k nově vzniklé nemovitosti ve prospěch jiné nově vzniklé nemovitosti.
  2. Jestliže soud při rozhodování o neoprávněné stavbě zjistí, že odstranění stavby není účelné a vlastník pozemku nesouhlasí s přikázáním stavby do svého vlastnictví, může uspořádat poměry mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem stavby i tak, že za náhradu zřídí věcné břemeno, které je nezbytné k výkonu vlastnického práva ke stavbě.
  3. Není-li vlastník stavby současně vlastníkem přilehlého pozemku a přístup vlastníka ke stavbě nelze zajistit jinak, může soud na návrh vlastníka stavby zřídit věcné břemeno ve prospěch vlastníka stavby spočívající v právu cesty přes přilehlý pozemek.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cukrar

Není povinnost!!!
Osobně jsem promajal sousedovi prostor na cestu domu a platí mě 500Kč ročně. Není síla, které by mě donutila si nechat dát věcné břemeno.
Doplňuji:
Stando, teoreticky ano, asi jsem měl napsat v MÉM případě, páč lze najít pro souseda i jinou cestu, nežli přes můj pozemek. Samozřejmě soud je nejvyšší…
(mimo Boha)

Upravil/a: cukrar

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek