Rokio

Může se člověk chovat nad rámec etikety?

Je reálné, aby někdo nejen dodržoval pravidla etikety, ale jeho chování bylo ještě nad rámec samotné etikety.

Zde uvádím pár příkladů, jak by se mohl kdokoliv chovat nad rámec etikety:

  • zdravit vždycky první
  • pustit první do budovy toho, kdo vchází
  • podávat ruku vždycky jako druhý
  • uhýbat tomu, kdo chodí po levé straně
  • když do nás někdo strčí, omluvíme se mu

Je toto podle vás možné? Může osoba svým chování přesahovat pravidla etikety a chovat se tedy ještě lépe než podle ní?

Nejlepší odpověď
klumprt

  • zdravit první malé dítě je divné
  • podle mě se nejdřív vychází, z autobusu, z místností i z budov. Logika toho spočívá v tom, aby se zabránilo hromadění lidí v uzavřeném prostoru. Špatné by bylo i vždycky zásadně pouštět toho druhého. Tu pak dochází k situaci, kdy na obou stranách stojí lidé a dávají si navzájem přednost do doby, než se vrhnou do dveří současně.
  • podávat ruku zásadně jako druhý znamená riskovat, že nepodá ruku nikdo, protože protějšek se k tomu může zdráhat vzhledem ke svému postavení.
  • uhýbat tomu, kdo chodí po levé straně znamená podporovat chaos bez pravidel. Pochopitelně, pokud se jedná o zjevného mamlasa a hrozí srážka s ním, tak nezbývá než uhnout a odvrátit srážku.
  • když do nás někdo neúmyslně strčí, tak je vhodné se omluvit např. slovem „pardon“ a dát tím najevo, že se necítím poškozen a přitom je mi líto nepohodlí, které vzniklo jinému. Když do nás někdo strčí úmyslně, např. proto, že chce být někde první, tak se neomlouvat. Není důvod.

Pravidla etikety vykrystalizovala dlouhými lety a generacemi lidí pohybujících se ve společnosti a mají svůj význam a účel. Dávají určitý řád našemu vzájemnému soužití. Překračování těchto pravidel, byť pozitivní, může tento řád narušovat.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… ne, dokonce někdy to bude porušením etikety: například – podávat ruku vždycky jako druhý …

Drap

Možné to je, ale ne normální.

zjentek

Zkus se na věc podívat taky trochu jinak:

Pokud budou platit a budeme dodržovat pro všechno TY SPRÁVNÉ hranice, budeme tuze omezení.

orestez

A když etiketa nařizuje hlásit nevhodné příspěvky, tak střílet přispěvovatele.