Standaa

Jaký je rozdíl mezi asertivitou a dominancí?

Jaký je rozdíl mezi asertivním a dominantním člověkem? Pro oba dva typy osobností jsem se dočetl stejnou definici, a to schopnost a dovednost prosadit si vlastní názor, postoj, vůli, u asertivity ještě navíc schopnost sebeprosadit se…

Napadá mě, že by možný rozdíl mohl být, že dominantí člověk si své ambice a vůli nad druhým člověkem prosazuje více násilně, zatímco asertivní člověk více přesvědčivě… Jaký je ten hlavní a zásadní rozdíl?
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi. Pomohly.

Nejlepší odpověď
quentos

Asertivita není „ještě navíc“ schopnost sebeprosazování – tento pojem označuje POUZE právě schopnost prosadit se. Na rozdíl od dominance je však asertivita ZDRAVÉ sebeprosazování, tj. v rámci slušného chování, bez tendence druhého ovládnout. (Teď to srovnávám se slovníkem a i v tom slovníku to mají blbě, takže se Vám nedivím, že v tom máte zmatek. Má definice pochází přímo od psycholožky…)

Další odpovědi
arygnoc

asertívny človek presadzuje vlastný názor jednoznačne, ale súčastne ohľaduplne a psychologicky vhodne.
dominantný človek má osobnostný sklon k ovládaniu druhých ľudí a to napr. i presadzovaním nesprávnych, zlých názorov.

dominancia v extérmnych prípadoch múže prerásť do duševnej poruchy, pocitu nadradenosti.

;-Q

setapouch

Asertivita neni schopnost prosadit se, ale schopnost vest a uzavrit diskusi tak, abych byl spokojeny s vysledkem. Muzu ustoupit, kdyz s tim vnitrne souhlasim. Ale dava mi metody, jak neustoupit za me hranice.

Jak by dopadla diskuse dvou lidi asertivnich podle zde uvedenych definic? Patem. Ve skutecnosti asertivita uci prijmout nazor druheho a vytezit z nej maximum. Takze dva skutecne asertivni lide pomerne rychle dojdou ke kompromisu.