ven.cik

Má někdo dobré typy na to jak ušetřit elektriku na PC ?

Odpovědi typu, nebejt tam tak často jsou pěkný ale pro mě nereálný, studuju IT takže ten počítač potřebuju…:D Ale jestli zná někdo něco chytrýho, tak budu rád…;)
Doplňuji:
Když mám jako spořič obrazovky obrázky, je pravda že to nežere mín ale i víc ?

Nejlepší odpověď
Bedy

Nejlepší spořič obrazovky je žádný.
Dobré je rozumně nastavit správu napájení – třeba pevné disky po 5 minutách nečinnosti nechat vypnout, použít LED nebo LCD monitor oproti plazmě nebo CRT, nastavit přechod do úsporného režimu po nějakých 20 minutách nečinnosti, nastavit vypnutí monitoru po nějkaých 15 minutách nečinnosti. Dále například snížit jas, gammu a kontrast monitoru…
V případě, že nepotřebujete klávesnici s podsvícením, tak to podsvícení vypnout…

Dále pokud to je nějaký kancelářský počítač pro nenáročné použití, tak tam se dá ušetřit na chlazení, použít nějaký ekodisk s menší rychlostí otáček (vyrábí se 5400 nebo 7200rpm) nebo použít SSD disk, použít méně výkonný zdroj (postačí nějaký 250–300W – záleží na vybavení), použít integrovnaé grafické karty, v případě, že použíjete vyměnitelné karty (do AGP, PCI, PCI-E,…) tak vypnout ty integrované, ale to už jsme opravdu v malinkých řádech…

No to mě teď tak napadá…

Další odpovědi
Drap

Jedině odpovědně vypínat . Nejlépe nezapínat ho vůbec. Spotřeba na PC, při běžném provozu v porovnání s celou domácností, je téměř zanedbatelná.

Pájo

Pohrát si s nastavením spořičů baterie (přechody do režimů spánku a hybernace), monitoru (spořiče obrazovky), zásuvky s vypínačem pro přídavná zařízení…

anonym

Nehrát hry

Hlada

Spořič obrazovky nemá nic společného s úsporou elektřiny. Jeho hlavním smyslem byla ochrana vakuových obrazovek před vypálením luminoforu na trvale rozsvícených místech. Jinak nevím o ničem, čím by se dalo na dané sestavě snížit spotřebu. Pro studium by asi bylo lepší používat notebook nebo si složit úsporné PC s integrovanou grafikou.

cochee

Nejlépe ušetříš elektřinu na PC, když jej vyměníš za notebook. Spotřeba cca 25% stolního PC.

briketka10

dávám běžně noťas do hibernace každý večer,
ale jinak jsem na něm celý den bez přestávky :))

Specialista

  1. Při výběru výpočetní techniky vždy zvaž, k jakému účelu bude sloužit. Pokud budeš chtít plnohodnotný a výkonný počítač pro hraní her a stříhání videa, tak zvol PC. PC má za stejné peníze vyšší výkon, ale také spotřebu. Pokud budeš chtít počítač jen pro připojení na internet a čtení mailů, tak vybírej notebook, který je ve stejné ceně méně výkonný, ale má až o 70 % nižší spotřebu a je přenosný.
  2. U PC a obzvláště notebooku zajisti vždy dostatečnou ventilaci. Je to důležité pro životnost počítače a také jejich spotřebu.
  3. Notebook nikdy nepokládej na měkké podložky, jako je peřina, deka atd. Utěsníš tím větrací otvory a tím dochází k přehřívání, zvýšení spotřeby a snížení životnosti.
  4. PC ani notebook nepoužívej v prašném prostředí. Dojde k rychlejšímu zanesení a tím k přehřívání, zvýšení spotřeby a snížení životnosti.
  5. Alespoň jednou ročně PC, nebo notebook vyčisti od prachu. U PC stačí sundat kryt skříně počítače a opatrně vysát prach. U notebooku je lepší zanést do servisu a nechat odborně vyčistit.
  6. Pro nenáročnou práci typu psaní textu, nebo brouzdání na internetu raději používej notebook, který má až o 70 % nižší spotřebu.
  7. U PC i notebooku nastav automatické vypínání monitoru (displeje) po cca 3 minutách nečinnosti a automatický přechod do režimu spánku po cca 20 minutách.
  8. Pokud počítač nepoužíváš delší dobu, tak ho úplně vypni. I v úsporném režimu, nebo režimu spánku vykazuje spotřebu.
  9. Nepoužívejte spořiče obrazovky, ale nastavte automatické vypínání. Takzvaný „spořič“ obrazovky má téměř stejnou spotřebu, jako při 100 % nasazení.
  10. Při práci v dosahu elektrické sítě můžeš notebook používat i s vytáhnutou baterií připojený jen k síti a tím zvyšujete její životnost.
  11. Vypni příslušenství (tiskárna, externí reproduktory…) a funkce (Wi-Fi, Bluetooth …), které momentálně nepoužíváš.
  12. Při nákupu monitorů vybírej s LED podsvícením, které mají až o 30 % nižší spotřebu, než LCD.

Pokud budeš chctít vědět více, tak se koukni na www.jak-usetrit.com