Avatar uživatele
Kepler

Kdo má nabídnout tykání?

Vím, že na toto téma už na to bylo více otázek, stejně si nejsem jistý. Situace: o generaci mladší žena, žádný rozdíl ve společenském postavení, žádný vztah nadřízený – podřízený. Čekám, že v souladem s etiketou nabídne tykání ona, ale nějak se k tomu nemá. Mám snad neutrálně říci: nebude mi vadit, když mi budete tykat?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, briketka10, marci1 před 1864 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
marci1

Žena nabízí tykání i staršímu muži. Není kam spěchat, vyčkej. 🙂
https://milan­polak.cz/pravi­dla-tykani-a-vykani/

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
autacek

Záleží na tom, co od toho čekáš. Jestli ji chceš pomilovat, normálně ji při tom tykni a ráno už u tykání zůstaň. Starej chlap a neví si rady 😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
annas

Názory se různí, ale když je dívka o generaci mladší, brala bych to takto"

" Problémy způsobuje také tykání mezi mužem a ženou. I když se často setkávají, není vždy nejvhodnější, aby převzala otěže vztahu do rukou žena a nabídla tykání. Druhá strana by si to mohla vykládat jako sexuální nabídku.

V takovém případě je možné, aby muž požádal ženu o dovolení, zda jí může tykat. Požádá-li nás někdo o tykání, máme právo jeho návrh odmítnout, zejména jsme-li mimořádně významná osobnost nebo žena.
Zdroj: SMEJKAL, Vladimír. Lexikon společenského chování. V Praze: Grada, 1993. 218 s. ISBN 80–85623–38–2.

„Už víme, že ženy nabízejí tykání a tykají mužům. Myslím, že na tomto místě nemá valného smyslu rozvíjet polemiku, zda žena je či není onou vzpomínanou společensky významnější osobou. Kdo má na základě nějakého pravidla možnost jako první nabízet tykání, drží v rukou určitou moc.“
Zdroj: PATOČKA, Otakar. O tykání a vykání. Vyd. 1. Praha: Grada, 2000. 114 s. Psychologie pro každého. ISBN 80–247–0000-X.

https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/pravidla-spolecenskeho-chovani-tykani

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Palpatine

Obecně má nabízet tykání spíše starší osoba. Pohlavní v tomto případě nehraje roli. Nejspíše čeká právě na to až jí to nabídneš ty, protože má zřejmě vychování.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Nepíšeš, jak dlouho to vykání už trvá, ale když ještě počkáš, nic neztratíš.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Jestli se k nabídce tykání nemá, může to být proto,
že nechce nic měnit (protože chce zůstat u vykání).
________

Doplňuji:

Na druhou stranu může ženě o generaci mladší připadat nevhodné
nabídnout tykání staršímu muži nebo tykání se starší osobou.
V druhém případě byste se mohl dostat do situace, kdy jí nebude
vadit tykání od Vás, ale ona sama Vám dál bude vykat…

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ivzez

Ale podle mne nezáleží až tak moc na tom, kdo z Vás
dvou tykání nabídne. Spíše to závisí na typu vztahu.

Obecně bych řekla, že tykání by měl nabídnout ten, kdo o ně má zájem.

před 1861 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

autacek: to máš pravdu, jenže si nejsem jistý, jestli ji chci přefiknout a jestli ona o to stojí. Což o to, poprdí má nádherné…

před 1864 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

marci: tak že žena je vždy společensky vždy významnější, to mě fakt nenapadlo (bez ironie), asi máš pravdu.

před 1864 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

🙂

před 1863 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Palpatine

Keplere. Taky záleží, jak je ta žena stará? Je jí 19 nebo 35? Protože to je podle mě taky zásadní rozdíl. Je pravda, že od vyzrálejší ženy bys měl počkat ty. Ale pokud je hodně mladá, skoro ještě holka, v tom případě by měla nabízet tykání starší osoba.

před 1864 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Jak jsem psal: o generaci mladší, nanejvýš 40.

před 1864 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Rokio

Kepler: Čtyřicátníce je pro mě stará ježibaba.

před 1863 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek