Avatar uživatele
ClaudinQaXxX

Tykat nebo vykat?

Když si představíte, že je vám třeba 12 a zdravíte 16 člověka máte vykat nebo tykat? má se vykat mezi mladistvými až od 18?
mě je 14 a někdy třeba ani vůbec nepoznám, kolik člověku je. včera jsem pozdravila 18letou holku(předtím jsem nevěděla kolik jí je a dívala se na mě jak na 7letýho fracka, rpotože jsem jí nevykala.vím, že je to divná otázka,ale je to fakt tak hrozný prohřešek?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? rynek878, anonym, Nanoon před 4574 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

myslím, že mladí si tykají a je to normální zvlášť ve tvém věku
asi byla nějaká namyšlená -nevím tedy

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
baghira

Asi je na to potřeba mít cit – záleží na osobě, na situaci…
Konkrétně mládež kolem 16–18 si na vykání často velmi zakládá, bere to jako znak dospělosti. Ale časem to přejde :) pochopí, že tykání není jen projev neomalenosti, ale (častěji) projevem přátelství.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

hlavně musíš poznat, jestli vyžaduje vykání či nikoliv.
také mi je 14 a pokud potkám kluka u kterého neni znát, jestli mu je 16 nebo 25, tak mu klidně řeknu čau místo dobrý den. U holek se to dá snadněji rozlišit.
Prohřešek velký to neni, ale takový spíše banální, který se v nejhorším případě dá vyřešit omluvou

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Nebral bych to tak vážně. Sluší se vykat o hodně starším, výše postaveným a tak. Jinak bych si z toho problém nedělal. Pokud to někomu vadí, tak ať se ozve. Je to jeho problém.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
suaeda

Mladí lidé si většinou tykají. Ať již se jedná o studenty a kolegy v zaměstnání. Ale pozor pokud kolega (i mladší) je v zaměstnání výše postaven tak v některých firmách tvrdě vyžadují vykání.
Obecně platí, že výše postaveným, ženám a starším lidem vykáme. Pokud nám někdo z nich nabídne tykání tak mu potom můžeme tykat.
Američani to mají s ty a vy trochu jednoduší.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
eLx

Proč ti na tom tak sejde? Já tykám skoro každýmu. A to znám lidi v hodně velkym věkovym rozptylu. Ale mě moc etiketa netrápí. Lidi maj problémy vůbec i s etikou.. a etiketa je jen taková vyumělkovaná nástavba. Nebo vykej všem a čekej, až ti nabídnou tykání – což bude hned, pokud jim bude vykání připadat divný; nebo vůbec, bude-li se jim to líbit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
DaiWoman

Rozhodně vykat tak vyjádříte svou úctu!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek