Damiana

Lze někomu nabídnout vykání? A je jeho společenskou povinností vám vyhovět nebo se musí(!) tolerovat jeho buranství?

Možná se to už někomu z vás stalo. Neznáte se s dotyčným a on vám hned tyká. Někdo to má tak v sobě, že tyká novému sousedovi, kolegovi, vrstevníkovi nebo naopak výrazně mladší osobě.
Na netu nemám osobně s tykáním problém, pokud mě ale někdo požádá o vykání – okamžitě mu vyhovím. Myslíte, že právě tou familérností, kterou dáváme možnost druhým, aby nám tykali, riskujeme i to, že začnou na nás být o to víc drzí?

Doplňuji:

Nejlepší odpověď
Andělé

Samozřejmě lze nabídnout vykání tak,jako tykání. Tykání je velmi osobité a každý máme právo se rozhodnout,komu ho povolíme. Je to naše volba,kterou by měla společnost akceptovat.
Včera jsem zde byla svědkem,kdy dotyčná nechce vykání respektovat,dokonce se paní vysmívá a ponižuje ji. Tj.ale jen výsledek jejího propadu osobnosti.
Je zcela jedno,zda nám vykání nabídne někdo ve skutečném či virtuálním světě. Je to otázka morálky,slušnosti a úctě k druhým. Kdo zachází s lidmi bez těchto vlastností,zachází tak i sám se sebou.
Takového člověka je už rozumné přehlížet.

Další odpovědi
Drap

Vykání se nenabízí. Nabízí se tykání a pokud k tomu má dojít měli by oba souhlasit. Pokud někdo začne z ničeho nic tykat, je v pořádku upozornit ho na to, že si tykání nepřeji a že mu taky vykám. Většina lidí to začne respektovat.
Internetové prostředí je trohu jiné. Už jsem to tady i psal. Tykám každému. Pokud by s tím měl někdo problém, stačí se ozvat a okamžitě mu začnu vykat, nebo přestanu komunikovat.

led

Tak ako tykanie, tak i vykanie možno navrhnúť. Ponúknuté tykanie možno odmietnúť, dobré je ale zdvôvodniť. Pri navrhnutí vykania je tiež dobré zdôvodniť, aby obe strany poznali príčinu, ale povykanie sa neodmieta.

Príklad: S istým kolegom som si 30 rokov tykala, po jeho zvolení do vyššej štátnej funkcie sme prešli do oficiálneho vykania (v súkromí tiež, aby sme sa na verejnosti nepomýlil). Nešlo o nejakú falošnosť, ale bolo to potrebná slušnosť. Po skončení jeho funkcie a návrate medzi „ľudí“ sme sa vrátili k tykaniu.

ďalej v diskusii
Doplňuji:
Aj komunikácia na nete si vyžaduje slušnosť. Vzhľadom na zjednodušenie komunikácie a prevažne používaný anglický jazyk vo výpočtovej technike vzišlo do podvedomia tykanie aj na internete. Ale to neznamená, že je to povinnosť. Pravidlá jednotlivých národných jazykov predsa platia aj na internete. Ak píšete na webovú stránku politického, štátneho, či iného oficiálneho činiteľa tykáte mu? Pozrite si tieto stránky. Jednotlivé zvyklosti na nete neznamenajú ešte pravidlo, či dokonca predpis.

iceT

Přání jedné osoby by druhá osoba měla tolerovat.Možná by nebylo na škodu,kdyby se vrátilo zpět vykání dětí k rodičům,od toho tykání ta drzost vychází.Moje mamka a její sourozenci svým rodičům bez výhrad vykali,a také se k nim podle toho chovali.

mosoj

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=tyk%C3%A1n%C3%AD%20­na%20netu
Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-mi-nekteri-z-vas-vykaji-ja-si-to-proste-nepreji-i-kdyz-jsi-mladsi

johana 56

Vykání či tykání je pro mne vždy oboustrannou záležitostí.Jak v reálném,tak i virtálním světě.Pokud si přeji,aby mi protějšek vykal,nevidím v tom nic neslušného,res­pektuji také jeho vyjádření.

anonym

vykání se nenabízí, zkus mu to nějak naznačit, vykej mu… Ale kdyby ti to nebylo příjemné a stále ti vykal, možná ho o to vykání popros, snad s tím moc nezkazíš, bude to ale trpná chvilka :(
Doplňuji:
tykal místo vykal , moje chyba

Diskuze k této otázce byla zrušena administrátorem.