Meesha

Je to rušení nočního klidu?

Bydlíme v paneláku v družstevním bytě. V bytě pod námi žil manželský pár s dětmi, v poslední době se zde objevuje jen samotný dospělý syn, rodiče se asi někam odstěhovali. Už více než půl roku nás tento člověk v noci ruší – dříve to byly každý týden mejdany s hlasitou hudbou, po několika upozorněních z naší strany hudbu pouští jen občas, ale nově se specializuje na něco jiného: v noci si pouští nahlas televizi a hlasitě se baví s kamarády. Kdyby to bylo půl hodiny, tak to neřešíme, ale televizi nechává zapnutou několik hodin, zpravidla od půlnoci někdy i do šesté hodiny ranní, kdy odcházím do práce. Hluk se od něj ozývá zhruba obden, nejnepříjemnější je to v pracovní dny, kdy se člověk potřebuje vyspat. Na upozornění reaguje větami typu: „Však my se tady jen bavíme“ – je pravda, že asi opravdu s kamarády jen hlasitěji mluví, neřvou. Jenže i toto mluvení je hlasité natolik, že nás to doma budí a nedovolí nám to několik hodin usnout. Stejně tak televize – ta asi taky vyloženě neječí, ale to několikahodinové soustavné huhlání a dunění je hodně obtěžující.
Je fakt, že nemáme koberce, ale plovoucí podlahy a dlažbu, ale takto už je to několik let a než začal soused v bytě trávit čas bez přítomnosti rodičů, celé roky jsem v noci z jejich bytu neslyšela vůbec nic.
Proto se chci zeptat – dá se to považovat za rušení nočního klidu? Aby to rušení nočního klidu bylo, je nutné, aby hluk přesáhl určitou hladinu, nebo stačí, že soused své okolí svými hlasitými projevy zkrátka obtěžuje? Pokud v bytě několik hodin v noci hlasitě hraje televize a soused nereaguje (neotvírá), je možné volat městskou policii, nebo mě s takovou věcí pošlou do háje? Nemáte s tím zkušenost? Děkuji.

Doplňuji:
Moc všem děkuji za odpovědi. Nerudný dědek doufám nejsem, bába ještě taky ne, ještě mi není třicet :) Hluk ze spodního bytu u nás vnímají osoby mladší i starší, než jsem já. Jak jsem psala, plovoucí podlahu máme (detaily neznám, to si teprve pozjišťuji), ale zatímco podlahu máme aspoň takových 8 let, až do nedávna nebyl rozdíl oproti koberci (co se týče hluku od sousedů) vůbec znát, byl klid, člověk občas něco zaslechne, ale slabě.. to, co se ozývá od souseda v noci, je zkrátka mnohem hlasitější, než jakékoliv zvuky, které se sem ze sousedního bytu donášely dříve. Asi brzy zkusím obejít okolní sousedy, jestli je to taky ruší. Ještě jednou děkuji za rady a názory.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Časové rozmezí nočního klidu je definováno v zákoně č. 258/2000 Sb., zákon o ochraně veřejného zdraví, kde se noční dobou rozumí doba od 22.00 hodin do 6.00 hodin. V právním řádu ovšem již nenajdeme definici vymezující obsah nočního klidu, tj. jaká intenzita rušení noční doby musí nastat, aby se jednalo o rušení nočního klidu, a proto bude třeba rušení nočního klidu posuzovat případ od případu.
Osoba, jejíž noční klid je rušen, má několik zákonných možností, jak se domoci odstranění tohoto rušení. V prvé řadě je možno využít přestupkového zákona, který v § 47 stanovuje, že přestupku se dopustí ten, kdo poruší noční klid. Za tento přestupek je možné uložit pokutu až do výši 1.000,– Kč. Každý má tedy právo oznámit Policii České republiky, že je rušen noční klid a policie danou věc prošetří a zaujme stanovisko, zda přestupek byl či nebyl spáchán. Této možnosti je možné využít zejména u výjimečných případů porušení nočního klidu (soused bujaře oslavuje narození svého syna).

http://www.en­viweb.cz/clanek/hluk/401­35/ruseni-nocniho-klidu

Další odpovědi
Michal Kole

myslím, že hluk v noci má být do 40 decibel. Městskou policii zavolat můžete, té otevřít musí.

Ella

Až se to příště stane, je po desáté hodině, a soused nereaguje – zavolejte policii. Řekněte, že soused pod vámi je příliš hlučný, na klepání na dveře, aby se ztišil on i televize nereaguje a není to poprvé, vy ráno vstáváte do práce a jestli by s tím mohli přijet něco udělat domluvit mu nebo ho napomenout. Já bych to zkusila. Když vám řeknou že ne, tak ne, zkuste zavolat až bude mít mejdan… ale za zavolání nic nedáte…

terry

Osobní zkušenosti s tím nemám, ale myslím, že to je rušení noč.klidu a pokud by mi to vadilo a bylo to opakovaně, policii bych zavolala. Asi městskou, kdyby to nepomohlo, tak pak i státní.

Hlada

Můžete si stěžovat, můžete zavolat policii, můžete si nechat na vlastní náklady udělat měření hlasitosti. Měli by se k vám přidat i ostatní sousedi. Je ale možné, že vám úřední postup poškodí nervy víc, než hluk. Tipuju to na plovoucí podlahu položenou na tenkém Mirelonu bez zvukové izolace.

arygnoc

i když vás to ruší, je otázkou, jestli někde uspějete.
možná by se stačilo obrátit na majitele nemovitosti (družstvo), to má možnost oslovit člena písemně, třeba i s výstrahou a případně (krajní řešení) člena i vyloučit.

ale obrňte se trpělivostí, může to trvat roky.
a aby vám potom nedělal naschvály.

Tata

Každý konflikt se sousedy je nepříjemný. Než začnete uplatňovat výše navrhované opatření, zkuste si zkontrolovat jaký je váš podíl na tomto konfliktu. Neprojevuje se tu například zbytečná šetrnost při pokládání plovoucí podlahy. Nejsou na vás v práci kladeny velké nároky které vám způsobují stesové stavy. Nevím kolk je vám let, ale já na sobě cítím, že hlůk který jsem před několika lety nevnímal u mne vyvolává až zuřivost. Skuste se s někým poradit, nechte si přeměřit hlučnost v bytě v době nočního klidu. Teprve až budete mít dostatek důkazů o tom že nejste zbytečně přecitlivělí a budete plně přesvětčen o svém právu, potom můžete s klidným srcem přistoupit k sankcím. Jinak se o vás může také šířit po domě, že jste nervozní dědek který si zasedl na mladé lidi, protože to jejich rušení nikdo jiný neslyší.

Děkuji o upřesnění. V tom případě se domluvte s ostatnímy sousedy a pěkně na střídačku posílejte dopisy danému družstevníkovy zvěte si městskou policii a zasílejte stížnosti na zmiňovaného družstevníka na vedení družstva. Pokud nikdo nebude vědět že vás někdo ruší, potom vám nikdo nemůže pomoci. Domluvte se se všemi spolubydlícími se kterými onen družstevník sousedí a zahajta soustředěný útok, strjně jako ho dělá on.

simonka

Kolik je vůbec tomu klukovi let? Asi bych informovala jeho rodiče, adresa se dá šikovně zjistit. Obešla bych další sousedy a zkusila bych se domluvit s nimi. Před pár lety měla kamarádka něco podobného, oni ještě i v noci luxovali a zapínali pračku. Jednou se tak naštvala, protože jí i v noci vytopili, děti se probudily, chtěla volat policii, ale pak vylezl i druhý soused na chodbu, ona vyšla taky, zazvonili na nepříjemného souseda, vylezla manželka a tak se do ní pustili, sice ječeli všichni v noci na celý barák a pohrozili jí policií nebo jí rozbijou hu...... a tobyste měla vidět, byl prostě klid. Není to přímo ideální rada, ale za pokus to stojí. Držím palečky.