slavie

Obtěžování sousedů

chci se zeptat,sousedé levý i pravý mají na svém pozemku strom ořech.a mě vadí to jejich věčné padání listí.Musím to pořád po nich uklízet,sama jsem si nevysadila žádný listnatý strom a stejně to mám doma.Co se stím dá dělat?Pak si ještě dají každý na svůj plot plazivý břečtan a zase to musím od naší strany střihat.

Nejlepší odpověď
ReHu

Zkus se s nimi domluvit, aby listí u tebe odklízeli oni, pokud ti to nevadí, že tam chvíli budou a aby si dali k plotu něco jiného, co nepřerůstá k sousedům. Já ze stejného důvodu k plotu nic popínavého nedávala. Aby to sousedům nevadilo.
Jinak to asi řešit na obci, nebo příslušném mšstském úřadě, podle toho, kde bydlíte.

Další odpovědi
cukrar

toto výstižně řeší občanský zákoník,

sousedské spory je třeba řešit dohodou, nebo starostou, soudem ale násilím.
Vyzvěte souseda k nápravě.

pondělí

je to jednoduché,buďto prodat dům a koupit si něco na samotě,co nejdál od lidí,

a nebo si nechat postavit takzvaný tenisový plot asi 3 M vysoký,už jsem to také spatřil.a není to škaredé,a sousedy potom můžete klidně dál zdravit