halík

Je povinnost mít se sousedy postavený plot?

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud vím tak ne. Ale je pak riziko dalších sousedských problémů. Pokud jste se sousedy kamarádi není důvod nemít velkou společnou zahradu.

Další odpovědi
marci1

Není. 🙂
Dříve platilo, že vlastník pozemku odpovídá za postavení plotu po pravé straně při pohledu od veřejné komunikace a tento mu patří. V současné době takové obecné ustanovení neplatí, stavební zákon otázku vlastnictví neřeší. Jsou tedy v zásadě tři možnosti. Buď po vzájemné dohodě mezi sousedy není žádný plot , obvykle to bývá mezi pozemky mimo zástavbu v obci. Mít plot totiž není podle zákona obecnou povinností, nařizován je pouze ve vymezených případech. Druhou možností je, že sousední pozemky odděluje jeden plot. Vlastníkem je pak jeden ze sousedů, nejčastěji ten, který ho postavil, mohou ho však vlastnit společně. V tom případě je důležitá dohoda o jeho údržbě. Spíš absurdní možností jsou dva ploty na téže hranici. Stává se to naštěstí jen výjimečně, když se sousedé nedokáží dohodnout.

Jak jsme již řekli, zákon až na výjimečné případy nikomu nenařizuje, aby si pozemek oplotil. Přesto může stavební úřad nařídit postavení plotu, a to většinou na základě podnětu třetí osoby. Jde zejména o případy, kdy provoz nebo život na neoploceném pozemku obtěžuje sousedy či jinak omezuje jejich užívací práva k pozemkům vlastním. V sousedských vztazích bývají často předmětem sporu zvířata, která zabíhají na vedlejší pozemek a jeho vlastník se proti tomu bouří. Svým plotem nesmíme omezovat přístup jiných vlastníků na jejich pozemky.

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/bydle­ni/zahrada/208153-paragrafy-mezi-ploty.html

Klaproth

Není.

Drap

Taková povinnost nebyla nikdy. Jen bývalo zvykem, že z pohledu z přístupové cesty, dělal plot majitel pozemku po pravé straně. /V některých regionech to bylo ale opačně./ Pokud však budu mít na zahrádce třeba slepice a sousedé si nebudou přát, aby chodily na jeho pozemek, tak musím tomu zamezit, to znamená vybudovat třeba plot u celého pozemku.

yuko

Povinnost to neni, ale soused muze pozadovat plot z nejakych zavaznych duvodu.
Jsou sousede a sousede. S nekterymi Vam bude fajn i bez plotu a jini Vam budou delat ze zivota peklo. Jednomu vadi padajici jablka na jeho pozemek, druhemu zase pobiha sousedova kocka po kvetinach. J

Zdroj: http://vasato­va.blog.idnes­.cz/blog.aspx?c=702280

cukrar

Není povinnost, nebyla stanovena strana, kde musí být plot, soused nemůže po sousedovi požadovat postavit si plot,

Jakub Tlapal

Povinnost to není, ale záleží, jaký máte se sousedy vztah. My moc dobrý ne a hlavně si nedokážu představit, že by jejich pes běhal po naší zahradě, když máme malé dítě a druhý soused zase pouští na zahradu slepice, takže tam plot být taky musí. Já jsem řešil plotová pole na míru už když jsme začali stavět. Chtěl jsem mít pozemek oplocený a zamčený.