Avatar uživatele
mosoj

Jak nyní s plotem ?

Podle nového Občanského zákoníku prý je nyní plot společný a starat se o něj mají oba sousedi. Tak to chci vidět jak já se budu starat o plot souseda, který do něj nestrčil za 30 let ani korunu ! Ani náhodou.

Svět se opravdu zbláznil !
Doplňuji:
Kdo panikaří. Já žádné problémy nemám. Nikdy jsme v sousedském sporu nabyli. Plot který mám na svém pozemku pravidelně udržuji. Ani mně nevadí že soused k plotu k navezl hlínu a plot se nahnul i se sloupkama či jeho tůje prorůstající skrz plot. Navíc já plot nepotřebuji, žádného psa nemám.
Problémy budou jinde. Toť můj názor.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: mosoj

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, dudu, johana 56, redy, zzzzz, gagaga před 3723 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dudu

Odpoveď byla označena jako užitečná

Je zřejmé, že nový Občanský zákoník je postaven tak, aby se stal vydatnou pastvinou pro všechny právníky a advokáty. V mojí domovině a okolí odjakživa platila zásada, že majitel oplocené parcely opečovává její pravou stranu.
Pokud pak soused nalevo nebude ochoten toto pojetí akceptovat lze využít celou řadu nástrojů jako např., že kvůli poničenému plotu moji zahradu poškozuje jeho pes, slepice a v krajním případě i kočky, které má za určitých podmínek držet doma. Jsem si vědom skutečnosti, že je to cesta, kterou by si většina z nás nevybrala, ale taková je dnešní realita.
Doplňuji:
Před dvěma roky jsem prodával oplocenou zahradu o výměře 1000 m2 v intravilánu obce nacházející se nedaleko Tišnova . Úřední odhadce k mému údivu parcelu ocenil na přibližně padesát tisíc, kdežto nový plot s bránou pořízený dodavatelsky na 100 tis. korun?!

Upravil/a: dudu

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mosoj Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Svět se nezbláznil, to se zbláznili tvůrci zákoníku!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Sůwa

My jsme se sousedem ani nový nový OZ nečekali a plot mezi našimi pozemky jsme opravili společně. Úkoly jsme ( jsem ☺ ) si spravedlivě rozdělili o náklady jsme se podělili rovným dílem a oba jsme z toho měli velkou radost. Holt to asi někde nejde, ale je to nejlepší řešení 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zzzzz

Já s tebou souhlasím. Bude nejen v plotech, ale ve všem minimálně 10 let pořádný zmatek. Vše bude muset rozhodnout soud a dokud k obč. zákonu nebudou judikáty, tak nikdo nebudeme vědět na co právo máme a na co ne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
beer

§ 1026
Vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď, plot nebo obnovit jinou rozhradu, musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda. Dojde-li však k takovému narušení rozhrady, že hrozí, že se hranice mezi pozemky stane neznatelná, má každý soused právo požadovat opravu nebo obnovení rozhrady.

Vycházet můžeš podle mne z tohoto a provést následné kroky..
Doplňuji:
Proč tedy píšeš v otázce „Tak to chci vidět jak já se budu starat o plot souseda, který do něj nestrčil za 30 let ani korunu !“ a nyní v doplnění uvádíš, že žádné problémy se sousedem nemáš ?? Něco je špatně.. ))

Zdroj: http://zakony­.centrum.cz/ob­cansky-zakonik-novy/cast-3?strana=3

Upravil/a: beer

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

a proč by se měl svět zbláznit?…pokud je to sousedův plot a ty žádný nemáš, tak můžeš být rád, že jsi za žádný nemusel platit a držet hubu a krok…pokud máš svůj, tak ti sousedův může být ukradený…tohle se týká jen toho, pokud je jeden plot mezi dvěma pozemky na přesné hranici…a nemusí to být plot, ale třeba zeď…a podle NOZ jsou jasně daná pravidla, že se o něj musíte starat společně…což by mělo předejít problémům…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

Pláčeš na špatném plotě. :P

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Mosoji, proč panikaříš? Myslíš si, že když se soused o plot nestaral 30 let, že teď bude mít potřebu to řešit? Spíš bych nový zákon uvítala jako rozumné řešení v případech, kde je plot příčinou hádek, sporů a problémů. V Kuníně jsme měli plot kolem celé zahrady, protože sousedi zleva ani zprava o oplocení nikdy zájem neprojevili. Když po povodni bylo třeba plot opravit, tak zase sousedi přišli s tím, že tentokrát si berou plot na starosti sami. Vůbec jsem s tím nepočítala, ale byla jsem ráda, že tuhle starost už řešit nemusím.

Svět se nezbláznil. Ten zákon v znikl nejspíš z potřeby řešit dosavadní problémy rozumnějším způsobem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Bičiště

§ 1024 – Rozhrady, říká: 1) Má se za to, že ploty, zdi, meze, strouhy a jiné podobné přirozené nebo umělé rozhrady mezi sousedícími pozemky jsou společné.
Z tohoto konstatování nemusí vzejít nic hrozného, když se dva sousedi domluví. Může z toho ale být i pěkná tahanice. Soused si bude budovat plot a bude na sousedovi požadovat úhradu 1/2 nákladů. A ne každý plot stojí pár tisíc, může jít i o desetitisíce až statisíce. Pak dojde na ty soudní tahanice,všelijaké výklady a precedenty. Lepší byla stará úprava, kdy bylo jasné, která strana plotu čí je.Na rozumnou dohodu nelze vždy spoléhat, znáte lidi co jsou zač.
Doplňuji:
Nejlepším řešením by bylo: Kdo plot postavil, ten je jeho vlastníkem.

Upravil/a: Bičiště

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
mosoj

beer :
Každý pozemek má nejméně čtyři strany.
Navíc není povinnost stavět plot. Plot staví ten kdo ho potřebuje a to na svém pozemku !
Já osobně mám sousedy čtyři .

před 3723 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Tří se o plot starají včetně mně.

před 3723 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

Je vidět že mnoho uživatelů vůbec nemá ponětí co to je stavební parcela a jak je oplocená !

před 3722 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek