iceT

Dobrý den,mám dotaz

čeho je to porušení,pokud se o porušení jedná?
Co si může a nemůže dovolit majitel nemovitosti,pro­vozované jako ubytovna?
Známá jedné mé známé bydlí v nově postavené nemovitosti,zřejmě nazvané ubytovna,ale jedná se o to,že majitel zakazuje v topné sezoně větrat,pouze na 5 minut denně je povolené otevřít okno,ani ventilačka nesmí být otevřená.Pokud někoho nachytá,vyhrožuje zvýšením nájmu.Jenže-pokud si doma člověk vaří a nesmí větrat,tak vzniklá pára se musí někde usadit a mohou vznikat plísně apod.
Tak mě zajímá,jestli je možné,aby takto někdo jednal a omezoval nájemníky.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Pokud je to smluvně ujednáno v nájemní-podnájemní smlouvě tak je to možné, jelikož požadavek neodporuje žádnému předpisu.
Nájemník-podnájemník se může bránit tím, že předchází škodě tím, že větrá, neboť zabraňuje vytváření plísní apod.
Na druhou stranu je právo majitele, aby zvýšil náklady na topení, jelikož má zvýšené náklady na vytápění.
Tyto zvýšené náklady by však měl prokázat.
Pokud není dohoda možná, uvažoval bych buď o změně nebo by případný spor mohl řešit soud.

Další odpovědi
Fidel

Podle mě je to blbost. Navíc jednostranně nelze zvýšit nájem. Jiná situace může být u těch ubytoven – neznám přesně právní důvod obývání tohoto zařízení – tedy jestli se platí alá hotel a nebo tam je klasická nájemní smlouva. Umím si představit, že by toto ustanovení bylo zakomponováno v nájemní smlouvě i se sankcí, avšak se domnívám, že žádný soud by tuto sankci žalobci nepřiklepl. JE to absurdní – co když spálíte na plotně palačinky, nebo váš spolubydlící si „prdne“ 😁 ? Vklidu bych dál větral dle svých potřeb…

anonym

Zakony nezakony , tady je to asi vse o domluve. Kdyz vase znama a ostatni budou vetrat opravdu jen tech 5 min., tak majitel za chvili bude chtit usetrit i na vode a zakaze jim sprchovat se… ? Je to urcite hezke , zit v nove ubytovne , ale na druhe strane – ve stresu.! ?