CZHappy

Jaký je rozdíl mezi dortem a koláčem?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Já říkám koláč tomu, co má upečený okraj z těsta. Ostatní je buď dort, bublanina apod..

Další odpovědi
marci1

Dort je sladká pochoutka vyrobená obvykle z těsta nebo huspeniny, která je po upečení rozřezána na pláty. Tyto pláty se slepují krémem, čokoládou, medem či dalšími pochutinami. Koláčem se u nás označuje menší kruhové pečivo, které má ve svém středu sladkou náplň (makovou, tvarohovou, ořechovou, marmeládovou atd.).
Wiki

anonym

Dorty patří mezi sváteční pečivo a vyznačují se tím, že piškotové nebo třené těsto se krájí na pláty, promazává krémem nebo marmeládou, polévá polevou a stejně jako nepečené dorty tvořené za pomoci želatiny se zdobí.
Koláče patří mezi běžné pečivo, kde se plát těsta (kynuté, lité nebo třené) pokryje nádivkou, posype drobenkou a upeče. Nebo se peče plát těsta a po vychladnutí se naplní nádivkou (pudinkové krémy, ovoce, želatina atd.).
Rozdíl je hlavně v použitém těstu a v tom, že dort je většinou složený z více vrstev navzájem spojených náplní a jako hotový se polévá polevou, nebo potahuje fondanem nebo marcipánem a povrch se zdobí.
Koláč se po upečení již dále neupravuje. Maximálně se pocukruje.

štamgast

Můj subjektivní názor: Dort-podává se při slavnostních příležitostech, je spíš do výšky než do šířky. Koláč-peče se na plechu, je tenký, není slavnostní.