Avatar uživatele
anonym

Jak vzniká aneurysma, je to ze stresu?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5011 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
panenka

Našla jsem vám tohle Aneuryzma neboli výduť je obecně lokální vydutí stěny nějakého dutého orgánu. Nejběžnější bývá aneuryzma tepenné a aneuryzma srdeční stěny.

Aneuryzma může postihovat všechny artérie, ale nejvíce postihuje aortu (céva která odvádí krev z levého srdce do velkého krevního oběhu a mozkové tepny). Příčiny aneuryszmatu jsou: fokální nebo celoobvodový defekt stěny cévy – vrozený, ale často postupně se rozvíjející (aneuryzmata mozkových tepen), získaný (ateroskleróza, trauma) a hypertenze.

Jaké jsou příznaky této nemoci?
Samotné aneuryzma většinou nečiní komplikace, až na výjimky, kdy vydutí stěny utlačuje některou z přiléhajících struktur a omezuje její funkci nebo způsobuje bolest. Problém nastane ve chvíli, kdy stěna cévy v místě postižení praskne. Pak dochází ke krvácení do příslušných oblastí. Když praskne aortální aneuryzma, tak je postižený primárně ohrožen akutním vnitřním krvácením a v důsledku toho hypovolemickým šokem (není dostatek krve v krevním oběhu pro zachování funkce životně důležitých orgánů). Při prasknutí aneuryzmatu mozkových tepen dochází k hemoragickému postižení mozkové tkáně a v důsledku toho k výpadku funkce poškozených mozkových struktur. Při prasknutí výdutě srdeční stěny dochází k vylití krve do perikardové dutiny (dutina tvořená srdečními obaly) a k následné zástavě srdeční činnosti.

Koho se tato nemoc týká?
Aneuryzma se může vyskytnout u každého, častěji však u starších lidí. Nebezpečím této nemoci je, že je pro laika těžko rozpoznatelná a většinou se o ní postižený dozví, až když aneuryzma praskne.

Prevence a léčba
Aneuryzmata jsou většinou náhodně nalezena při vyšetřeních indikovaných z jiných příčin nebo při cíleném vyšetření, když aneuryzma způsobuje bolest. Vhodnými vyšetřovacími metodami jsou: kontrastní rentgen, magnetická rezonance, kontrastní vyšetření CT nebo ultrazvukovými metodami. Léčba spočívá v chirurgickém „opravení“ postižené stěny. Ne všechna aneuryzmata jsou však operovatelná. Když aneuryzma není léčeno a dojde k jeho prasknutí, většinou končí smrtí pacienta.

Zdroj: http://ona.id­nes.cz/aneuryz­ma-cv6-/nemoci.asp?c=A080414_­113631_nemoci_bad

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Bunnik

Nejčastěji vzniká kombinací dvou faktorů – jedním je vrozená špatná stěna cévy a druhým je získaná porucha cévní stěny. Ta získaná je způsobená vysokým krevním tlakem (ten se dá léčit), atertosklerotickým procesem (tam hraje roli vysoký cholesterol – dá se léčit, kouření, cukrovka – dá se léčbou udržovat na únosných hranicích) nebo nějaká lokální změna na stěně cévy… Takže odpověď podle mě zní, že ano i ne. Samotný stres to asi tolik neovlivní (leda tím, že se zvýší tlak, když se někdo rozčiluje nebo je hodně nervózní – tam bych zvolila nějaký psychiatrický léky na uklidnění), ale kvůli stresu lidi víc kouří a přejídají se. Alkohol nebo drogy (hlavně kokain a metamfetamin) ve větším množství taky zvyšují tlak… a ve stresu se k nim lidé také uchylují…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Michal

Ze stresu nevzniká,ale stres může napomoci rozvoji každé nemoci,i této.Blíže na Ordinace.cz.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek