dvojcatka

Jak vypočítat marži?

Dobrý den,
omlouvám se za tak asi hloupou otázku!
Pokud koupím od dodavatele výrobek např. za 1299kč,tak si k tomu připočtu příklad-25%.Nic víc?A z těch 25% pak zaplatím daň?Nejsem plátce DPH,takže zaplatím 10%?
Omlouvám se,jsem sama s malými dvojčátky a občas mám pocit,že přestávám uvažovat.
Doplňuji:
Mockrát Vám děkuji za Vaše odpovědi.
Abych to upřesnila:jsem na rodičovské dovolené.Založila jsem si živnost.Jde mi hlavně o to,jestli je stanovená nějaká hranice za kolik můžu zboží prodávat.
A jak si pak vypočítám kolik zaplatím na daních?Když budu mít čistý zisk příklad 100kč.
Těch 10% ?Bylo mi řečeno,že plátci DPH platí 20% a já jako neplátce budu platit 10% z výdělku.
Raději se ted před Vámi budu cítit jak blb,ale ráda bych to trochu pochopila.
Překvapuje mě,že mi vůbec někdo odpověděl a neposlal mě hned někam 🙂Děkuji Vám všem

Nejlepší odpověď
kropitko

Nákup za 100,– Kč a prodej za 110,– Kč (desetinový zisk z nákladů): marže 9,09%.
Nákup za 100,– Kč a prodej za 150,– Kč (poloviční zisk z nákladů): marže 33,333…%.
Nákup za 100,– Kč a prodej za 1100,– Kč (desetinásobný zisk nákladů): marže 90,9…%.
Prodejní cena snížena na 0,– Kč: marže nelze spočíst (nelze dělit nulou).
Marže větší než 100% neexistuje (zadáme-li hodnotu marže větší než 100 do nějakého programu, nelze výpočet vůbec realizovat).

Třeba Vám to pomůže,ale nejsem si moc jistá na co se přesně ptáte. Kdyžtak ještě koukněte na odkaz.....

http://www.eu­.cz/abra/prg/mar­ze_rabat.htm

Další odpovědi
standa

MARŽE = PRODEJNÍ CENA (PC) – NÁKUPNÍ CENA (NC)

326 = 1625 – 1299

326/1299 = 25%
326/1625 = 20%

V prvém případě lze poměrový ukazatel interpretovat tak, že na nákupní cenu jsem si nasadil ´přirážku´ 25% a prodávám pak za 1.625 Kč.

Ve druhém případě (tento případ je výkladově častější) lze říci, že jsem ze svém prodejní ceny získal marži 20%.

Co se týká vašich dvou posledních otázek:

  1. „z těch 25% pak zaplatím daň?“
  2. „nejsem plátce DPH,takže zaplatím 10%?“

tak musím říci, že jim nerozumím.

Jakou daň máte na mysli? Daň z příjmu? Jste OSVČ a nakupujete a prodáváte v rámci nějaké živnosti? Pak budete dělat normální daňové přiznání jako každý podnikatel a zdanění bude zjednodušeně probíhat takto:

  • veškeré příjmy (v našem fiktivním případě 1.625 Kč)
  • náklady na pořízení zboží (1.299)
  • ostatní náklady na podnikání

= základ daně (atd…)

Jakých 10% daně k zaplacení máte na mysli?

p.s. Otázka není hloupá 🙂
-
Doplňuji:
Takže ještě pát odpovědí na vaše doplňující podotázky:

  1. žádná (zákonná) hranice pro stanovení vaší prodejní ceny není
  • jde jen o to, aby se našel někdo, kdo vaše zboží, které popřídíte např. za 1.000 Kč, koupil za cenu, kterou si stanovíte podle svých nákladů, podle míry zisku, kterou chcete dosáhnout a hlavně podle cen obdobných výrobků na trhu…a klidně to může být 1.200, 2.000 nebo i 10.000 Kč
  1. plátcovstvím DPH si teď hlavu nemotejte, ty informace o 20% a 10% jsou nepřesné
  2. Jakou asi budete platit daň ?

Pokud budete mít marži z prodávaného zboží například 50.000 Kč / rok, tak si pak od těchto 50.000 Kč odečtete další náklady spojené s provozováním vaší živnosti (obalový materiál, náklady na dopravné, poštovné, energii, telefony, atd. atd.), dejme tomu, že tyto další náklady budou za rok činit např. 30.000 Kč.
Takže základ pro zdanění bude 50–30 = 20 tis.Kč

Ale na vlastní daňovou povinnost pak budou mít ještě vliv další odčitatelné položky či slevy na dani ap. …

…ale to už je jiné téma na jinou otázku.

Hodně štěstí v podnikání 🙂

mosoj

Nákup, prodej. Nakupujete a prodáváte s obchodní přirážkou ( rozdíl prodejní a nákupní ceny). Na konci roku uděláte uzávěrku účetnictví ( předpokládám že jednoduchého – dnes účetní evidence).
Od toho co jste utržila za prodej si odečtete
prokazatelně nutné náklady na provoz živnosti. Doprava, obaly, psací potřeby atd.
To co zbude je zisk před zdaněním.
Uděláte daňové přiznání do kterého zahrnete
tento zisk a Vaše ostatní zdanitelné příjmy.
Odečtete případné odčitatelné položky a podle tabulek určíte výši daně. Od této daně se odečte daň kterou jste případně již zaplatila. Co zbude je vaše daňová povinnost a to musíte zaplatit. Nejvyšší daň je 15 %.

Pokud máte malé náklady na provoz živnosti, bylo by pro Vás výhodné úplatnění paušální daně. Z hrubého zisku zdaňujete pouze 40 % a 60 % je Váš čistý zisk. To znamená že z každé 1000 Kč zisku přiznáte ke zdanění jen 400 Kč.

Upozorňuji, že daň není veškerá Vaše povinnost odvádět.
Ještě musíte odvést na zdravotní pojištění.
A od určité výše zisku i na sociální pojištění. Zde je ale hranice kdy se musí odvádět dost vysoká ( dost přes 40 000 Kč zisku)a tak se Vás to zřejmě týkat nebude.

Ještě k objasnění marže.

Obchodní přirážka je rozdíl mezi nakupní a
prodejní cenou. Může být vyjádřená v korunách nebo v % z nákupní ceny.

Marže vyjadřuje zisk z prodejní ceny v procentech. Tedy víte že jste prodala zboží za 1500 Kč a obchodní marže dělá 30%.
Pak jste získala třicet procent z prodejní ceny a nákupní cena zboží byla 1050 Kč.

marže v % = prodejní cena – nákupní cena / prodejní cena x 100

mosoj

Protože se v odpovědi „standy“ vyskytuje řada
docela podstatných nepřestností dovoluji si na ni reagovat.

Na položenou otázku nelze zcela odpovědět protože nejsou známy souvislosti.Do­poručoval bych Vám zajít si za nějakým účetním a nechat si to podrobně vysvětlit. Stejně budete muset mít někoho, kdo vám povede daňovou evidenci a udělá daňové přiznání. Sama to asi nezvládnete.

Pan Standa vůbec nepochopil význam slova marže. Rozdíl mezi příjmy a výdaji souvisejících s podnikáním není marže ale hospodářský vvýsledek ( zisk – ztráta).
Významově se oba pojmy diametrálně liší !!

  1. Příjmy z podnikání podle p 7 zákona zhruba odpovídají tomu co tady bylo napsáno.
  2. Výdaje související s podnikáním podle paragrafu 7 zákona, zhruba též.

Zásadně ale do výdajů nepatří odvod za sociální a zdravotní pojištění. Tyto výdaje se sice počítají ze zisku před zdaněním ale
v účetníctví se vedou jako nedaňové náklady !!!

Daň budete vypočítavat z hospodářského výsledku ( zisku ) a bude 15 %, ale protože si můžete uplatnit odečitatelnou položku na poplatníka ve výši 24 840 Kč nebudete do výše zisku 24 480 Kč žádnou daň platit.

Protože jste na rodičovské dovolené a sociální pojištění za Vás hradí stát, je Vaše podnikání považováno jako vedlejší činnost a do výše zisku cca 50 000 ( přesnou částku neznám) nebudete mít povinnost platit sociální pojištění. Jiná situace by nastala kdyby Vaše podnikání přešlo v hlavní činnost . Tam by jste byla povinná platit alespoň minimální pojištění ( cca 1600 kč/měsíc,přes­nou částku také neznám, dávám jenom pro představu o výši).

Zdravotní pojištění se počítá také ze zisku před zdaněním podle daného vzorce.
Protože podnikáte 1. rokem nebudete platit zálohy, ale zaplatíte pojištění až na konci roku podle zisku a další rok budete platit alikvotní zálohy.

Podle mého mínění by pro Vás bylo vhodnější platit daň paušální. To jest 60 % procent zisku se nedaní a 40 % se daní bez ohledu na to jaké máte náklady. To ale si musíte rozhodnout sama.

Jak vidíte bez znalosti souvislostí a Vaší situace se nedá odpovědět na 100%.

Pan " standa" si bude muset doplnit znalosti
zákona o účetnictví, pokud to časově zvládne. Neboť podle toho na co všechno odpovídá bude muset prostudovat celý náš právní řád.
Bohužel tak jenom tazatelům plete hlavy za vydatné pomoci kamarádů, kteří ho palcují.

Jak jsem předeslal odpověď nemůže být vyčerpávající ale je pravdivá.
Pokud je něco nepravdivé uveřejněte to k diskusi nebo pošlete na můj email.

standa

Máte ve všem pravdu…až na to ´obvinění´, že nechápu význam slova marže. Nechci polemizovat a slovíčkařit, ale „marže“ byla v mé odpovědi definována jako rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou nakupovaného a prodávaného zboží.

Pokud jsem se ve svém zjednodušeném příkladu výpočtu daně dotknul jakkoli vašeho precizního výpočtu, tak to se omlouvám. Rovněž mě mrzí, pokud jsem se v tomto modelovém příkladě dopustil zásadních daňových nepřesností.

Protože jste vše napravil a vysvětlil, tak již není co dodat.

p.s.
Za tip k dostudování zákona o účetnictví děkuji. Mrknu na to. A palce nechte žít, ty za to nemůžou 🙂

mosoj

Tak ještě jednou. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je obchodní přirážka.
Protože je to přirážka tak k to musí být % z nákupní ceny.

Marže je vyjádření jak velká část z prodejní ceny je zisk vyjádřená v procentech.
Je to lepší pro ty kteří nejsou kovaní v matematice. Protože když znají marži v % ví okamžitě kolik mohou v % maximálně slevit aniž by prodělávali. Obchodní přirážka a marže mají každá jiné hodnoty a vyjadřují také něco jiného. Kdo ale nezná význam tak je mu to houby platné.

standa

souhlasím 🙂