horke-kakao

Vyplatí se malému živnostníkovi uplatňovat výdaje paušálem, nebo daňovou evidencí?

Zdravím. Od ledna plánuji rozjet internetový shop a přemýšlím, jak začít uplatňovat výdaje.

zřizovací náklady jdou uplatnit pouze do daňové evidence, do paušálních výdajů ne, ovšem myslim, že další náklady – průběžné by již se měly normálně uplatnovat i procentem z výdajů u paušálů – od data zahájení činnosti

O co mi jde – jak uplatňovat výdaje tak, aby to pro mě bylo nejvýhodnější, až budu podávat daňové přiznání. Sice jsem našla na webu, jak se uplatnění paušálem vypočítává, ale nějak nevím, proč by pro mě mělo být výhodnější, pokud mi to vypočte předpokládané náklady vyšší, než mám skutečné.

Předpokládaný měsíční zisk e-shopu bude na začátku v lepším případě 5 tisíc, v horším třeba 2 tisíce, a to je počítáno bez platby pojištění. Takže se celkový obrat e-shopu na začátku může pohybovat třeba kolem cca 60 tisíc ročně.

Mimo toho shopu bych to pak nejspíš procentuelně musela uplatnit i na další činnosti a obory, ve kterých dělám, ale tam už nějaké náklady nehrají roli – tam už figurují jen příjmy.

Potřebovala bych ideálně názor někoho, kdo s tím má zkušenost, jestli je výhodnější daňová evidence, či paušál.
Mám volnou živnost.

Doplneni: Náklady budou spíše nízké. Zatím jsem utratila ve zřizovacích výdajích cca 10–15 tis. na pořízení zboží. Nicméně třeba web, grafika, fotky, budou vše zdarma – za formu propagace a od známých. Taky budu mít dodavatele. Takže zboží skladem bude čas od času pár tisíc, ale těžko říct dopředu, kolik… bude to záležet individuálně na dokupování.

Nejlepší odpověď
Hlada

Tady je lepší vést daňovou evidenci

Tohle není otázka názoru. Musíte si spočítat vaše předpokládané výdaje a porovnat, jestli budou větší nebo menší, než stanovený paušál.
Jestliže je paušál 60%, tak byste musela mít na zboží asi 70% marži a žádné jiné výdaje, aby byl paušál výhodnější.

Další odpovědi
gecco

Tady je lepší vést daňovou evidenci

horke-kakao → pro releventní odpověď neuvádíš dostatek podrobností…
___
Určitě ti doporučím minimálně pro první rok vedení daňové evidence – po zjištění faktů se pak můžeš pro další rok rozhodnout jinak…
😉
Jen – mám takový neblahý dojem, že máš špatně propočítaný podnikatelský záměr, uvádíš – předpokládané:

  • obrat cca 60.000,–/rok
  • hrubý zisk cca 2.000,–/měsíc (tedy 24.000,–/rok)

___
Obávám se, že 40% zisku z e-shopu v začátcích nejsi schopna dosáhnout…

McArthur

Tady je lepší vést daňovou evidenci

Pro obchod rozhodně daňovou evidenci a neuplatňovat daňový paušál, protože potřebujete zjistit a evidovat všechny náklady, abyste se následně mohla rozhodnout.

Nevím, co budete prodávat, ale v e-shopu asi nebude marže větší jak 20 %. A tedy i do budoucna nebudete přemýšlet nad daňovým paušálem, který pro Vás nebude výhodný.

Jen upozorňuji, že Vaše náklady na zdravotní a sociální pojištění budou cca 45000 Kč za rok (platí pro živnostníka na hlavní „pracovní“ poměr). Tuto částku musíte zaplatit, ať vyděláte nebo ne. Pokud si toto vyděláte, tak si připočtěte 15% daň z příjmu, tj. už si musíte vydělat nejméně 55000 Kč, které celé odevzdáte státu. Další peníze si musíte vydělat na provoz e-shopu, dopravu, reklamace a hromadu dalších věcí. Než se do toho dáte, raději si ještě jednou přepočítejte své náklady a možnosti na dosažení zisku.

Hans51

Omlouvám se, beru zpět, samozřejmě by byl lepší paušál. Špatně jsem si přečetl dotaz. Paušál má za úkol zjednodušit živnostníkům práci, ač by předpokládané výdaje byly vyšší, než ty skutečné. Třeba v zemědělství lze uplatnit paušální výdaje až do výše 80 %.

Hlada

První odpověď byla správná. Náklady bude mít vyšší, než paušál. Že by někdo byl tak líný, že by raději zaplatil daň, než vedl evidenci, bych nepředpokládal.