Pokročilý

Kdo nebo kde mi poradí, zda být OSVČ, nebo si založit s. r. o.?

Mám možnost převzít již fungující IČ, kde znám příjmy i výdaje za minulý rok. Kdo nebo kde mi poradí, zda být OSVČ (plátce či neplátce DPH) nebo si založit SRO ? Na Úřadě práce, kdo by mi poradil, nikdo není. Na Živnostenském úřadě také ne - zde mi pouze vydají IČ dle mého rozhodnutí.

Co mám tedy dělat ? Zaplatit si ze svého daňového poradce ? Copak ve státní správě není nikdo, kdo by poradil začínajícím podnikatelům či živnostníkům ? Děkuji za odpověď.

Odpovědi:

Zlatý

1. co znamená "mám možnost převzít již fungující IČ"??
2. k čemu je ti znalost hopodaření někoho jiného??
___
Co máš dělat? - především si ujasni, co chceš - o (ne)výhodách různých forem podnikatelských subjektů můžeš dumat poté...
;-)

Stříbrný

Takže převzít IČ nemůžeš, každá organizace je jedinečná, vystaví ti nové - tvé IČ.
OSVČ je každý, kdo pracuje, ale není v pracovním poměru. Zkráceně podnikatel.
Existuje plno poraden. Ze státní správy je to např. Úřad práce.
Daňový poradce ti povede-poradí akorát ve vedení účetnictví.
Plátce DPH v určitých případech být musíš, jinak je to na tvém rozhodnutí. Musíš přihlédnout i ke své činnosti - např. prodej a pokud nebudeš plátce DPH, jiný si to koupí raději jinde, kde si DPH bude moct odečíst, jelikož od tebe jako od neplátce nemůže.

Stříbrný

V tom Vám nemůže nikdo poradit.
Zjistěte si informace o různých formách podnikání či firem,
a rozhodněte se podle svých potřeb/představ.

Bronzový

Ne, úřady od tohoto nejsou. Podnikání je věc toho, kdo chce podnikat. Úřady tu jsou od kontroly, zda-li si podnikatel zajistil všechna povolení.

Pokud máte možnost, založte si nové čisté s.r.o. se základním kapitálem 1 Kč a obchody od toho druhého IČ prostě odkupte. Převzít cizí s.r.o. je risk, protože nevíte, co je kde zatajeného. Převzít cizí IČ jako živnostník nemůžete.

Potom si uvědomte, zda-li budete prodávat především své služby nebo zboží. Pokud to budou služby, snažte se být neplátce DPH, tj. obrat za posledních 12 měsíců musíte udržet do 1 000 000 Kč (v budoucnu 750 000 Kč).

Budete-li prodávat zboží, potom se většinou vyplatí být plátce DPH.

Ke všemu si ale prostudujte zákony. Je vidět, že jste neprošel střední školou s maturitním oborem, protože tyto základy se učí už téměř 20 let a i když bylo spoustu novel zákonů, tak podstata je pořád stejná. Minimem budiž Občanský zákoník, zbytky Obchodního zákoníku, Zákon na ochranu spotřebitele, Zákon o daních z příjmů, Zákon o DPH, Zákon na ochranu osobních údajů, Zákon o České obchodní inspekci a pár dalších "drobností" zejména z oborů, ve kterých budete podnikat.

Podnikání není práce, podnikání je život. Pokud nebudete žít svým podnikáním, tak to raději nedělejte.

Diskuze k otázce

anonym

Firma Válek Petr je vám k dispozici 24 hodin denně, stačí jenom vygooglovat (kdybyste do budoucna někdo nevěděl).

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 690
Zlatý mosoj 416
Zlatý gecco 242
Zlatý Hlada 239
Stříbrný ivzez 212
Zlatý standa 200
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 172
Zlatý led 156
Zlatý panenka 153

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.