Válek Petr

Když jsem nyní jako OSVČ (neplátce DPH) a chci se stát plátcem DPH jako OSVČ, co mám dělat?

Objednám si zboží s 21 % DPH nyní, mohu si ho posléze po vydání Finančním úřadem o přidělení placení DPH, odečíst nebo musím počkat, až mi FÚ bude placení DPH přiděleno ?

Původní dotaz
Když jsem nyní OSVČ, neplátce DPH a chci se stát OSVČ plátcem DPH ? ..

Odpovědi
Drap

Nemůžeš si odečítat nic pokud nejsi plátce. Zpětně to odečítat nelze.
Nejprve si to vyřiď na FÚ a pak klidně nakupuj a odečítej

JájsemRaibek

Jen si hrej Válku :D
Na jednu stranu budeš moci odečítat, na druhou stranu mnoho povinností a zejména elektronických.
Jen namátkou: Datová schránka, výkaz DPH, daňové přiznání a to vše elektronicky. Na papír si s tebou hrát nebudou. A nedodáš hlášení v daném termínu, počítej druhý den +1000Kč, během 5 dní +10000 a následně až 50 tisíc pokuty od FÚ.

mosoj

Také budeš DPH odvádět, protože budeš zboží s DPH prodávat. V tom případě utržíš více na DPH než jsi zaplatil a ten rozdíl pěkně odvedeš státu.
Nicméně je vidět že toho moc o DPH nevíš, takže je třeba se o tom poučit a přihlásit se na FÚ k DPH.

McArthur

Vidím, že všichni od plátcovství DPH odrazují. To já ne. Klidně se staň plátcem DPH dobrovolně, ale jak píší ostatní, nastuduj si vše, co budeš muset vykazovat vůči Finanční správě.

Kupuješ-li zboží v drtivé většině od plátců DPH a prodáváš-li především plátcům DPH, tak Ti to přinese nové zakázky, protože pro plátce DPH zákazníka budeš levnější, než-li neplátce DPH.

Plátcem DPH se staneš automaticky, pokud překročíš hranici obratu 1 milion Kč za posledních 12 po sobě jdoucích měsíců (ne poslední rok).

A teď ta odpověď: Když už podnikáš, tak s nákupy počkej na registraci k DPH a její potvrzení od Finančního úřadu.