Jak se bránit proti drobným krádežím?

Je to asi neřešitelné, ale uvítám každý nápad. Žiji na samotě,kolem domu prochází místní komunikace, užívaná hlavně domorodci, ale nejvíce jako cyklistická stezka. Pozemky před domem (sad, zahrada atd.) nejsou oplocené. Běžně mi zmizí něco ze šňůry s pověšeným prádlem ( mikina ap.),stěrače z auta, nedávno mi zmizel batoh plný kolíčků na prádlo, půl úrody ořechů, tuhle se vracím domů a chlapík stál na štaflích a česal švestky! Při tom je zřejmé, že se jedná o soukromý pozemek! Aby bylo jasno, nevadí mi když si kolejdoucí utrhnou jablko na cestu, ale přijet autem, očesat celý strom nebo se žebříkem a otrhat celou švestku? Když někoho vidím z okna, vyjdu ven se psem, ale je mi trapně, navíc ne pokaždé jsem doma.
Doplňuji:
Kamerový systém mě napadl, ale to bych v praxi volala policii, že mám cizího chlapana stromě? A psy, jak známo lze v praxi jen těžko skutečně zákonně využít na ochranu osoby nebo majetku.

Nejlepší odpověď
manon

Bez oplocení to půjde v dnešní době těžko. Ale ani plot není 100%ní zárukou. Lidská drzost nezná mezí. Prádlo sušit jen ve dne a pod dozorem :)
Na švestku pověsit ceduli, že pozemek je hlídán kamerovým systémem.

Další odpovědi
mosoj

Nejúčinnější by byl solidní a vycvičený hlídací pes. Mám vyhlédnuté místo ze kterého je krásný výhled na město. Ještě se mně z tohoto místa nepodařil udělat ani jeden snímek. Místo je na soukromém neohrazeném pozemku a kdykoliv mám snahu na tento pozemek vstoupit vlčák který ležívá u vzdáleného domu se zvedne a klidným krokem si to namíří ke mně. Já zase klidným krokem zmizím.

Připomíná mně to cestu mojí sestry s manželem do Paříže. Někdy před 25 lety.
Protože to autem nestihli za jeden den a noc je zastihla na cestě, tak kdesi u silnice zaparkovali a jali se se strachem z kapitalistické ciziny přenocovat v autě. Ráno když se rozednilo, tak zjistili že nocovali u plotu jednoho domu jehož majitel prodával perské koberce a vystavoval je přehozené přes plot. Na noc je vůbec neuklízel ani je nehlídal.

anonym

ad doplnění – kamerový okruh (odborně CCTV), bývá součástí zabezpečovacího systému, jež je napojen společně s alarmikem a pohybovými čidly na PCO (pult centrální ochrany) a v případě narušení vyráží bezpečnostní agentura s pohotovostním vozidlem. Případně lze též domluvit napojení na nejbližší služebnu policie.
Navíc kamerový záznam slouží i k identifikaci narušitele a následnému dopadení a potrestání.
Ale v této fázi bych asi přece jen zkusil tu nejlevnější verzi s psychologickým fíglem – na hranicích pozemku dvě, tři zřetelné cedule s viditelným nápisem „Soukromý pozemek, Pozor zlý pes, Monitorováno kamerami“ s výraznými nápisy na 3 samostatných řádcích. Každá slušná firma zhotoví takřka na počkání, některé jsou již sériově hotové.
(Ten podnět s šikovným chlapem (a možná i samostřílem) taky není k zahození).

anonym

Manon to napsala hezky, mne už jen napadá zkusit trochu slevit ze svých nároků a instalovat si na samotu šikovnýho a zdatnýho chlapa na zahánění nejen zlodějů.
Jo a ještě některého z ostřejších psů nechat hlídat, ti jsou na to přece cvičeni a udělají více, než sebedražší, ale jen pasivní kamerové sytémy.
Doplňuji:
ad led, máš pravdu jen částečnou.
Vždyť existují i soukromé lesy, rybníky a pole, kde technicky či z terénních důvodů nelze osadit několikakilometrové ploty, a přesto je polní pych a pytlačení ve vodách i lesích jasným trestním činem.
Když už mluvíš o zákonech, úplně jsi pominula požadavky volného přístupu v Lesním a Vodním zákonu. Stejně tak jako parcela s chatou na břehu řeky, musí respektovat pás břehu, jenž spadá do kompetence příslušného správce povodí. U samot pak může být kolize s veřejnou komunikací, případně věcné břemeno volného průchodu nebo přístupu.
Chyba je (po půlstoletí degradace hodnot ve jménu socialistického, že všechno je všech), v naprosté ztrátě respektu k soukromému vlastnictví. Viz anglické „Můj dům, můj hrad“.
Prosím, važ slova, neznalí tazatelé by ze tvých tvrzení mohli mít docela nepříjemné komplikace v civilním životě.

bolak

Na tu švěstku můžeš zkusit přitlouct nějakou informační ceduli, něco ve stylu:
„Ovoce bylo z důvodu plísně ošetřeno agresivním postřikem.
Majitel nenese zodpovědnost za případné zdravotní potíže způsobené jeho konzumací.“

Ale u kolíčků a mikiny to asi prokouknou.

PS: Pokud by mi někdo vjel na zahadu autem a sklízel mi úrodu, nejdřív bych mu propích gumy a až pak bych teprv volal policajty, tak aby mi nemoch mezitím odjet. Ale určitě bych nakonec skončil u soudu já a hádám že druhej den by mi někdo vytřískal u baráku vokna.

led

„Ak súkromný pozemok výrazne neoznačíte tabuľou, alebo zábranou (plot, brána), nemôžte si sťažovať na nepovolený vstup na váš pozemok.“ Takto vzniknuté krádeže postrádajú možnosť žaloby, pretože neboli podniknuté kroky na ich zastavenie.
Presnú definíciu vám skôr dajú právnici, ale vychádzam z rozhovou s policajtami. Medzi ich otázky „ako, kedy sa to stalo“, patrí aj „ako ste zabránili…“

ondraskovy

Šípem do hlavy jako náš robin hood a bude klid ;)

led

d mosoj,
„Místo je na soukromém neohrazeném pozemku a kdykoliv mám snahu na tento pozemek vstoupit vlčák který ležívá u vzdáleného domu se zvedne a klidným krokem si to namíří ke mně. Já zase klidným krokem zmizím.“

V prípade ohrozenia – napadnutia tým psom, by ste boli v práve podať na majiteľa psa, nie pozemku, žalobu. Podľa vášho popisu, pes je vo voľnom neohradenom, zjavne aj neoznačenom(?) tj. voľne prístupnom priestore.

anonym

ad led, opět nemáš pravdu. Na soukromém pozemku nemá cizí osoba co dělat. Pes jen hlídá majetek svého pána, klidný krok znamená, že je patřičně vycvičen.
Dokud mu cizí zloděj neleze do revíru, nenapadá, jen avizuje „Tady nemáš, co dělat!“ Ovšem jakmile někdo naruší hranice, musí počítat s odezvou.
Podle tvé verze, pokud by např. rozsáhlé hranice mezi státy nebyly oploceny, tak je beztrestné pašování, převádění ilegálních imigrantů apod? Vzpamatuj se!
Soukromý majetek má ochranu v ústavě a ne v plotech.
viz doplnění mé odpovědi.