Prodal jsem nemovitost i s pozemkem pod ni…

…ale zahradu a další pozemek chci kupujícímu darovat. Myslí na to nějaký zákon,který to umožňuje (hledal jsem po všech čertech) a zda se za darovaný pozemek platí nějaká daň.

P.S. Dnes se vyznat v § je kumšt.
Doplňuji:
Ještě bych chtěl doplnit: Ve smlouvě má být uvedeno(stáhnul jsem si vzor) nemovitost nebo pozemek?

Nejlepší odpověď
anonym

Nejsnazší přece bylo ošetřit v rámci základní kupní smlouvy.
I teď to lze formou dodatku a jak radí arygnock, výhidněji vychází doprodej za symbolickou cenu, takhle to provádí i stát při účelových transakcí.
Jedná se o pozemek (parcelu), nemovitost je stavba apod.
Právník, který zpracovával kupní smlouvu, určitě promtně poradí a vše vyjde levněji než další samostatná transakce.
P.S. A žes to nevěděl už při prodeji, ušetřil by sis zbytečné starosti.

Další odpovědi
arygnoc

můžete darovat vystavením tzv. darovací listiny.
daň platí jenom příjemce.

je možná mu lepší ty pozemky prodat za 1.- Kč (třeba jako bonus za koupi nemovitosti – to je nutno dodat!).

dědapetr

Zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí
Do III. skupiny patří– ostatní fyzické osoby a právnické osoby.
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trojdan/cas­t2.aspx

Daň z nemovitosti II. – daň z pozemků

http://www.jak­napenize.eu/dan-z-nemovitosti-dan-z-pozemku
Doplňuji:

  1. Daň z pozemků

Předmětem daně z pozemků jsou pozemky na území České republiky vedené v katastru nemovitostí.
Poplatníkem daně z pozemku je vlastník pozemku. Výše daně je závislá na druhu pozemku a na koeficientu podle zákona.

http://www.ne­movitosti.cz/pra­vo-4-dane-po-prodeji-resp-koupi-nemovitosti.html

anonym

Ja jen vim , ze kdyz darujete nemovitost , nebo pozemek dceri , nebo synovi , nemusite platit zadnou dan. Drive to tak nebylo.
Kdo prodava nemovitost , ten pak take plati dan. A na vsechno musi byt odhad. A dan se plati z toho , co je vyssi. Bud odhad , nebo prodej.
No , nevim , jestli jtse ted moudrejsi.. 🙂
Ale i na f.u. by poradili a zdarma. -iv-
P.S. A zahrada je k casti domu ? To by pak neslo oddelit , ale dan by se platila ze vseho… jako celek. Jak je to na katastru ? Jestli se jedna o veliky pozemek , pak propocitavat , zda by nebylo levnejsi , kdyby se pozemky nejak rozdelily …

anonym

Dr.Axl.Víš,ono to bylo dost problematické.Vždyť ten prodej se táhnul od prosince m.r.. Problémy byly zapříčeněné dřívější´(nuce­nou)koupi,kde nemovitost byla prodána bez pozemků a ty jsem musel dodatečně odkupovat od PF.

Raději se budu mordovat se smlouvou sám,než platit advokátům. Jen smlouvy které se týkaly k nemovitostí a pozemkům mne stály …nechci být po ránu sprostý!

anonym

No to tedy chápu, ale já bych to přesto zkusil formou určité reklamace, kór když byli tak drazí.
Nakonec se stejně nevyhneš notářské registraci, i on by měl vědět optimální cestu. Navíc má formuláře všech potřebných smluv včetně platných novelizací, když už se tím živí.