PeetPeet1

Jak počítat pracovní dobu, přesčasy a příplatky při denním úvazku 8.5 h a týdenním 40 h?

Dobrý den, podle smlouvy mám týdenní úvazek 40 hod. Směny mám 8,5 hod./den s tím, že proplacených mám celých 8,5 (práce ostrahy vyžaduje abych byl celou dobu na pracovišti). Pokud tomu dobře rozumím, tak i ta půlhodina se počítá do pracovní doby a v případě, že za týden reálně udělám 42,5 hod., tak 2,5 hod. jsou už počítány jako přesčas? A ještě nevíte jak je to s noční prací, pokud začínám ve 21:45 a končím 06:15. Za těch 30m dostanu běžnou „denní“ mzdu a příplatek až za práci od 22–6h? Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
ivzez

Pokud zaměstnavatel vyžaduje, abyste byl neustále na pracovišti,
započítává se Vám ta půlhodina jako odpracovaná a zároveň půjde
o práci přesčas.

Příplatek za práci v noci náleží jenom za práci v době od 22.00
do 06.00 hodin dalšího dne.

Ostraha pravděpodobně pracuje i přes víkend, o svátcích apod.
Příplatky se sčítají. Pokud byste pracoval v sobotu v noci, náležel
by Vám příplatek za práci v noci i za práci o víkendu.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Co se týče noční, tak ano v tom máš pravdu.
Co se týče práce bez přestávky, domnívám se, že toto porušuje zákoník práce. Ale jinak asi ano, je to počítáno do přesčasu.

Edison

Nikoli. Ta půlhodina je „přestávka v práci na jídlo a oddech“ a co fondu pracovní doby se nezapočítává, ani se neproplácí. Rovněž nikdo nemůže chtít, aby zaměstnanec byl v tu dobu na pracovišti. Rovněž tato půlhodina nesmí být uplatňována na začátku a konci pracovní doby.

Zákon č. 262/2006 Sb. Zákon zákoník práce

HLAVA III
PŘESTÁVKA V PRÁCI A BEZPEČNOSTNÍ PŘESTÁVKA

§ 88

(1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci musí vždy být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle věty první.

(2) Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.

(3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.

(4) Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.

Tedy vlastně ano, pokud jde o nepřerušenou práci. Ovšem pozor pak na další paragraf, §89: Bezpečnostní přestávka…

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#cast4-hlava3

PeetPeet1

Edison – „Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby“- to souhlasí, dobu na oddech a jídlo mám, počítá se do pracovní doby, tudíž za ni náleží zda, což souhlasí taky.

Edison

Ono to nepřerušení ale neméže být jen tak, jak si zaměstnavatel vymyslí. Musí být dlůvodné. Neumím posoudit, jestli toto je ten případ. Ale jak píšu, pak existuje ještě ten následující paragraf…