Můžu dostat výpověd když je manželka na rodičovské dovolené?

Dobrý den.Chci se zeptat jestli můžu dostat výpověď z práce když je manželka na mateřské dovolené.Zaměs­tnavatel nás nutí pracovat 7 dnů v týdnu pod pohrůžkou výpovědí.Lze se nějak bránit?Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
standa

  1. skutečnost, že je vaše manželka na MD nemá VŮBEC žádný vliv na okolnosti, za kterých vám zaměstnavatel hodlá dát výpověď
  2. samozřejmě, že se můžete bránit, když vás zaměstnavatel nutí pracovat 7 dní v týdnu
  • bohužel neznám všechny okolnosti ohledně sjednaných podmínek pro délku pracovní doby, přesčasů, nerovnomernou prac.dobu apod.
  • ale podívejte se na potřebná ustanovení zákoníku práce (§ 78, § 79 – viz níže ve zdroji)
  • dalšími důležitými usdtanovení ze Zákoníku práce jsou paragrafy o přesčasech:

Práce přesčas
§ 93
(1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.
(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.
(4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.

(5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

3. doporučuji, abyste zaměstnavateli písemně požádal, aby vám předal písemně rozpis do směn, protože se důvodně domníváte, že ústní oznámení ze dne … (které může dosvědčit pan XY) o tom, že máte vykonávat práci 7 dní v týdnu, byl v rozporu se zákoníkem práce. Zároveň jej upozorněte, že pokud bude pokračovat v naznačeném jednání (výhružky o podání výpovědi z důvodů neuposlechnutí pracovat 7 dní v týdnu), tak se obrátíte na Oblastní inspektorát práce, který je kontrolním orgánem pro výkon pracovně-právních vztahů zaměstnavatelů a zaměstnanců.

Samozřejmě, že je nutné zvážit, zda jít až do krajnosti, protože to už je pak ´vykopaná sekera´ a ne každý to psychicky zvládne.

Držím pěsti, abyste to Vy zvládnul 🙂

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast4h1.aspx

Další odpovědi
afro.minerva

Samozřejmě, že ano. Ochrana proti výpovědi platí pro těhotné ženy, ale pro manžely ženských na rodičáku se nevztahuje nic. Bohužel.

Jakub

Výpověď dostal můžete. Že je manželka na mateřské není pro zaměstnavatele žádnou překážkou k rozvázání pracovního poměru. To, že vás zaměstnavatel nutí pracovat 7 dní v týdnu, by mohlo zajímat Inspektorát bezpečnosti práce. Pokud nemáte svého BT nebo osobu odborně způsobilou v oblasti bezpečnosti práce, nebude od věci, obrátit se přímo na IBP.

Zdroj: /www.cubp.cz/a­dresar.php