Zepple

Jak dlouho stačí člověku spát?

A jaké je minimum pro spánek, aby člověk zvládl vydržet cca. celý den vzhůru?
Samozřejmě je to u každého asi jiné… ale tak v průměru?
A hrozí nějaké větší zdravotní problémy při nedostatečném spaní? jaké?

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka.
Když nespím devět hodin, jsem jak zombie. Podle přítelkyně mám spavou nemoc. Jak dlouho má vlastně člověk spát?

Několik nezávislých studií prokázalo, že optimální doba v posteli je 7 hodin. Lidé, kteří spí déle než 8 a půl hodiny, mají o 15 % vyšší riziko onemocnění rakovinou a zvyšuje se u nich i výskyt cévních chorob, cukrovky a infarktu. Zatím se však neví proč. Teoreticky to může být i obráceně: možná neškodí samotný spánek, ale oslabení lidé se začínající nemocí prostě víc spí. Tělo se tak možná snaží „dobít baterky.” Přítelkyni důrazně vysvětlete, že mnohem nebezpečnější než nadbytek spánku je jeho nedostatek. Často je dokonce používán jako forma mučení. Pokusy ukázaly, že už po 18 hodinách bdění se člověk chová jako kdyby měl v krvi půl promile alkoholu. Krysa, které vědci nedovolili usnout, postupně ztrácela váhu, došlo u ní k rozvratu imunitního systému a po pár týdnech chcípla. Jak správně spát je těžké říct i proto, že se to liší u různých kultur. Lidé, kteří nemají umělé světlo, lezou ‚na kutě’ brzy po západu slunce a za noci se několikrát budí. V Evropě se umělé světlo objevilo až kolem roku 1850. Teprve tehdy se náš spánek zkoncentroval do jednoho nočního kusu, a to ještě s výjimkou jižních kultur, které dodržují odpolední siestu. Ví se ale, že takový ‚šlofík’ velmi podporuje bystrost, paměť a kreativitu.

Zdroj: http://www.ma­xim.cz/cirkus-maximus/vase-dopisy/2349-jak-dlouho-ma-clovek-spat

Další odpovědi
Jahoda

Minumum hodin, které by měl člověk spát je okolo 7–8 hodin. Slyšela jsem to v rádiu, četla na internetu i viděla ve zprávách. Abych se přiznala, osobně teď spím velice málo. Spávám takových 5–6 hodin. Ale teď je jiná doba a mnozí už nemají takové štěstí, aby spali 7–8 hodin. Já například chodím do práce, takže takové spaní si můžu dovolit jen o víkendech, nebo v nějakém volnu. Hodně lidí má zamněstnání, maminky jsou na mateřské apod. Takže to spaní se poslední době většině populace obloukem vyhýbá.. ☹
Nespavost může vyvolat deprese, výpadky myšlení, únavu apod.

Michal

7–8hodin stačí zdravému dospělému člověku,někomu míň.Nevyspání může bolet hlava,člověk je nervozní a někdo se cítí jako „přejetý“.

Lucimia

Je to kolem 8 hodin.
Ano, nedostatek spánku může vyvolat velkou únavu, depresi, dezorientaci, poruchy myšlení, aj.

ReHu

Já potřebuji 8 hod. Ale např. Martin Eden – tomu stačily pouhé 4 hodinky.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kolik-prumerne-denne-spite

kupkina

Člověk vydrží nespat tak dlouho, dokud neusne. Problémy samozřejmě hrozí, tak jako vždy, pokud bojujeme s přirozeným rytmem přírody, zde konkrétně se střídáním dne a noci.

Saurus

Já jsem dva měsíce po narození prvního syna spala cca 2–3 hodiny denně. Teď s druhým synem už je to lepší, ale taky toho moc nenaspím, a pořád žiju 🙂 Už se ani necítím „jako ožralá“, už jsem si zvykla. Nic jiného mi nezbývá, všechny maminky to musí vydržet. Že by člověk měl naspat 8 hodin denně, to je sice hezké, ale když v noci asi 20× kojím a přes den si se dvěma dětma lehnout nemůžu, nic s tím prostě nenadělám a musím věřit že to ve zdraví přežiju 😁