michaela17

Kolik hodin spánku člověk potřebuje?

Odpovědi
lota

„Lidské tělo každý den potřebuje 6 – 9 hodin kvalitního spánku.“ Zdroj: http://www.pro­detox.cz/6-triku-na-zrychleni-metabolismu/
Doplňuji: „V případě, že má spánku nedostatek nebo je nekvalitní, dochází ke zpomalování metabolismu.“ Narazila jsem na tuto informaci v článku o hubnutí/meta­bolismu a zaujala mě…

led

Nepredstavujte si spánok ako nejaký rovnomerný stav uvoľnenia. Skôr je to akoby ste sa hojdali na morskej hladine. V priebehu spania spíte raz hlbšie, raz len tak, akoby ste len driemali, aby ste sa opäť ponorili do hĺbok spánku. Spánok sa delí na ľahký a hlboký.viď graf takého spánku http://jpeg.cz/i­mages/2016/07/­23/lSgCb.jpg Priemerne je to 1 diel hlbokého na 2 diely ľahkého. Ale sú ľudia, ktorí tento pomer dokážu zmeniť, rýchlo preklenúť ľahký spánok pri zaspávaní a budení, spať hlbokým spánkom dlhšie a potom im stačí menší celkový čas na spánok.
Hovorí sa, že v priemere dieťa potrebuje čas 8–9 hodín, dospelý 6–8 hodín a tí starší, už nezaťažení zamestnaním, spávajú 6 hodín, prípadne si spánok rozkladajú na niekoľko časti cez (kalendárny) deň.
Kvalitný spánok je ten hlboký spánok, kedy ani nesnívate, celý organizmus je uvoľnený.
Prirodzene u niektorých jedincoch je pocit nevyspatia ovplyvnený aj samotným pohľadom na hodiny.