Fienir

Jak charakterizovat umělecký text?

S využitím vědomostí získaných přečtením celého díla a
s orientačním zasazením do literárněhisto­rického kontextu

U prózy něco málo vím – tam řeknu čas, prostor, charakteristiku vypravěče (ich X er; přímá řeč?), pak členění textů, jazykové prostředky – tady trochu mám problém, ale vím, že tam jsou metafory a přirovnání a pak spisovná X nespisovná čeština, ale pak jsou tvaroslovné prostředky atd. a to už netuším.

Poezii a drama netuším vůbec – co po mně chtějí…

Možná trochu umím ten kontext – zařadit autora do doby, říct další jeho díla a vyjmenovat další autory, kteří v té době psali.

Nejlepší odpověď
annas

Umělecký styl = styl umělecké prózy, dramatu a poezie. Plní funkci poznávací, estetickou, osobité vyjadřování, estetické a citové působení. Využívá všech jazykových prostředků a kompozičních postupů.

Můžete uvést literární druhy: lyrika, epika, drama, lyrikoepika
Přidat literání žánry: lyrické – píseň, hymna, elegie atd.
epické . malá eopika, střední epika, velká – bajka, báje mýtus, legenda, ppvěst, povídka, román atd.
drama – tragédie, komedie, drama v dnešním slova smyslu – např. činohra atd
lyrikoepika – balada, romance, básnická povídka

Forma próza – řeč volně plynoucí, nepodléhá zákonů rytmu. Krásná próza = beletrie. Er forma, ich forma , du forma – román v dopisech. Jinak – řádek – odstavec – kapitola – díl – kniha – cyklus. Užití popisu, charakteristiky, děj současně, následně, odbočky atd.

Forma poezie – básnická řeč = řeč vázaná – vázaná rytmem , rýmem. Členění – stopa – verš – strofa (sloka) – báseň -. básnická sbírka. .

Básnické prostředky – nevím, které jste brali – viz odkaz – http://irefera­ty.cz/504/4964­/Literarni-struktura-basnicke-prostredky-znaky-poezie-a-cleneni-verse

http://www.pa­ichl.cz/paichl/kni­hy/POJMY.htm

Doplňuji:
V první části jsem uvedla obecně., to byste měl znát a vhodně použít. Teď konkrétněji.

Je to – žánr, druh , forma – povídka, román, lyrická báseň (o přírodě, milostná), epická, drama (tragédie, komedie, opereta atd) ., Autor, psal tehdy a tehdy, je to májovec, lumírovec, představitel kritického realismu .. ..

Proč román, povídka, novela, proč drama – určeno k předvádění, monolog, dialog, vypravěč … expozice, kolize, krize, peripetie a katastrofa – vývoj děje. .

Poezie – rým, básnické prostředky, vysvětlit význam básně atd.

Pokud si ještě na něco vzpomenu, doplním v diskuzi. .