Elda Trnimir

Jaké jsou funkce jazykových prostředků?

V ústní maturitní zkoušce z ČJ-L je v třetí části charakteristiky uměleckého textu požadavek zhodnotit jazykové prostředky a jejich FUNKCI ve výňatku. Neví prosím někdo, jaké různé funkce jaz. prostředků existují?

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se přesně odpvědět, protože neznám úryvek, abych viděla, které jazykové prosředky autor pokužil.

Jen to, co mě napadá. Ty prostředky či spojení, které slouží k vyjádření gradace textu, alegorie, hyperboly, přirovnání, personifikaci, kontrastu, vyjadřují podobnost -. metafora, metonymie, synekdocha atd.

V poezii se užívají různé figury – anafora, epifora, epizeuxis, oxymoron atd.

Jazyk – spisovný, obecný, nářečí, knižní atd.

Jinak obecně – v souvislosti s tím, že jazyk má funkci komunikativní, reprezentatvní, informační, vzdělávací, přesvědčovací atd. je třeba využít jazykové prostředky, tedy výrazy, které vystihnou slohovou vytříbenost, jazykovou správnost; pestrost atd. K tomu slouží jazykové prostředky – spisovné, nespisovné, nářečí, slang, temíny, publicismy atd.

Mezi hlavní způsoby speciálního využití jazykových prostředků ve spisovném jazyce jsou jejich intelektualizace, automatizace a aktualizace.

Ale opakuji, neznám zadaný text.

Elda Trnimir

Děkuji, přesně to jsem chtěl vědět- reprezentativní, informační, atp. – takže vždy záleží na dané siituaci, přesně vymezené ty funkce nejsou. Díky!!