Nikča

Jazykove prostredky?

Co jsou to prosim jazykove prostredky?

Nejlepší odpověď
quentos

užívání spisovného/ho­vorového/nespi­sovného/vulgár­ního jazyka při psaní, používání slangových/od­borných výrazů, jejich frekvence (zda požehnaně, nebo jen pro okořenění/vyhrocení situace)

To AnnaS: u nás se tedy do nich obrazná pojmenování nezařazovala, ale to je nejspíš úhel pohledu…

Další odpovědi
annas

Jazykové prostředky jsou pojmenování, která se užívají v jazykovém projevu, tedy i v literatuře (stylu uměleckém). Patří mezi ně přímá a nepřímá pojmenování, obrazná pojmenování (např. metafora, metonymie atd.), odchylky od pravidelné větné stavby (např. elipsa, anakolut, řečnické figury atd.).
Dále se jazykové prostředky dělí podle užití v různých stylech (hovorovém, publicistickém, uměleckém atd.) Zde se pak člení na: slova slohově nezabarvená (neutrální) a slova slohově zabarvená.
Vyjmenování všech druhů jazykových prostředků by zabralo celou stránku.

Guentosi, opravdu do slovníku umělecké literatury patří všechno zmiňované. Přece v metafoře mohu použít slova spisovná i nespisovná. Stejně tak básník užívá ta jazyková pojmenování, která mu vyhovují. Uvedla jsem samozřejmě nejširší vymezení jazykových prostředků, která souvisí s teorií literatury.
Doplňuji:
Opět někdo naděloval. Podívejte do učebnice Teorie literatury a zjistíte, co všechno patří mezi jazykového prostředky v širokém slova smyslu.

GangstaHelper

Jazykové prostředky jsou prostředky, používané k vyjadřování – slova.

Dělí se v základu na Spisovné a Nespisovné (hovorové).

panenka

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY SE UŽÍVAJÍ V LITERATŮŘE MAJÍ CHARAKTER INTELEKTUÁLSKÉ MLUVY.VÍCE ZDE V ODKAZE

Zdroj: http://proste-vse.pise.cz/6820-knizni-jazykove-prostredky.html