postcd

Jaká je ztráta elektrické energie v závislosti na délce kabelu?

když nabíjím mobil pomocí solárního panelu a používám pro přenos el. energie USB kabel o délce 1 metr a kdybych použil USB kabel o délce 10 metrů, mohlo by do mobilu jít méně elektřiny při tom delším kabelu? o kolik procent?

Odpovědi
cochee

To ti asi nikdo neřekne, záleží na průřezu napájecích vodičů v tom kabelu (podle mých zkušeností jsou to ale pěkné „nitě“). Mimochodem maximální standardem 2.0 doporučená délka kabelu je 5 metrů, pak už rád padá datový přenos a měl by se vložit aktivní opakovač USB signálu. Pro přenos pouze těch 5 V = by to asi až tak vadit nemělo, ale otázka je, jestli 10 m kabel seženeš.

Dochy

O kolik procent Ti takhle nikdo neřekne. Ale pokud je kabel jinak stejný, pak při stejném proudu bude 10× větší napěťová ztráta na tom kabelu. Vzhledem k tomu, že na obou stranách bývají různě dimenzované napěťové měniče a kabely se dělajíz různě silných vodičů Ti obecně nikdo odpověď nedá.