nyjono

Zodpovídá za přestupek majitel vozidla? I když to je firma?

Nebo proč je potřeba žádat veřejnost o svědectví?

https://www.no­vinky.cz/krimi/437069-posadka-bmw-zbila-v-centru-prahy-chodce-osoba-blizka-vzkazala-firma-policii.html

Nejlepší odpověď
Klaproth

Článek jsem nečetl, ale za přestupek vždy odpovídá řidič, nikoliv majitel.

Další odpovědi
Emefej

Odpovídá řidič. Firma nejela v protisměru ani nikoho nezmlátila.

Lamalam

Za přestupek odpovídá vždy řidič. Firma nemá oporu v zákoně, aby řidiče mohla tajit. Ostatně v tom článku je to přece napsané.

Drap

Lze i dodatečnou kontrolou knihy jízd zjistit kdo v tu dobu auto řídil. Ten zodpovídá. Pokud to z evidence neni patrné, lze formu potrestat za neúplnou předepsanou evidenci. Já bych to řešil takto. I požádání veřejnosti může vyjít. Myslím, že by se našlo více zákonných způsobů jak potřebnou informaci získat

cukrar

za tento přestupek zodpovídá jen řidič,
Majitel vozidla (jednatel firmy) může odepřít vypovídat, protože…
Není zde objektivní zodpovědnost provozovatele vozidla.

nyjono

, co myslíš tím, že to je v článku napsané?
Takt tam je …firma … odmítá spolupracovat.

„Firma odmítla údaj poskytnout,..... Proto policisté společnost vyzvali opakovaně, avšak do této doby bezvýsledně,“ …

Policistům proto nezbylo nic jiného než se obrátit na občany.

Lamalam

Tak si to přečti, je tam napsané, že firma osobu blízkou mít nemůže.

Cituji:
„Firma odmítla údaj poskytnout, neboť řidič je prý osobou blízkou. I LAIK VÍ, ŽE FIRMA OSOBU BLÍZKOU MÍT NEMŮŽE. Proto policisté společnost vyzvali opakovaně, avšak do této doby bezvýsledně“.

nyjono

Osobu blízkou firma použít nemůže, to je přece daný, číst umím.
Zajímá mě, jaké páky jsou k tomu, aby se zjistila zodpovědná osoba. Tedy řidič.

Emefej

Na žádný páky se v otázce neptáš. Ptáš se na odpovědnost za přestupek a odpověď jsi už dostal.

nyjono

Klaproth, kdybys četl, věděl bys, že řidiče majitel (firma) tají.
A někoho zbouchat, protože … , to je přes čáru.

Klaproth

Tak jsem si to přečetl, ale i po přečtení ti na tvou otázku znovu odpovídám, že za přestupek odpovídá řidič, nikoliv majitel vozu.

nyjono

Dobře, i Emefej, a když majitel řidiče tají, kdo má být potrestán?

Lamalam

Majitel firmy nemá právo to tajit, odvolání na osobu blízkou není u firmy přípustné. Oni to z něj policisté dostanou.