dgfdgf

Znáte zločineckou organizaci starší než Jakuza a italsko-americká mafie? Třeba starověkou?

Nejlepší odpověď
annas

Ptáte se na zločineckou organizaci. Tento pojem se objevil mnohem později. Zločiny existovaly, ale nikoliv pod hlavičkou nějaké organizace.

Jakuza – záleží na tom, kterou dobu původu máte na mysli.

1. První stopy Jakuzy vedou na začátek 16. století. a muži kabukimono (šílenci)
Současná organizace ovšem jako své předky kabukimono rozhodně neshledává. Považuje za ně Nerima-Ku , služebníky nebo zachránce měst. Nerima-ku byli obyvatelstvem uznávaní hrdinové, kteří je naopak pomáhali chránit proti kabukimono. Proti nim však byli často slabší, daleko méně trénovaní a vyzbrojení. Byli to takoví „Robinové Hoodové“ Japonska.

Kabukimono zase působili jako hrubí nevychovanci, kteří terorizovali široké okolí, utlačovali lid jen pro své potěšení, dávali svým skupinách strašidelná jména a mluvili vulgárně.

2. Současná Jakuza, resp. její členové, se dělí do tří hlavních kategorií:., Vznikla mnohem později,.
Tekija (pouliční překupníci)
Bakuto (gambleři)
Gurentai (gangsteři)
Překupníci a gambleři mají své kořeny v 18. století, gangsteři začínají psát svoji historii až po 2. světové válce, s extrémním nárůstem černého trhu. Tradičně tekija, původně středověcí podvodníci, obstarávali lup od prodavačů, bakuto zase loupili ve městech a přepadávali na cestách. Gurentai se vyprofilovali podle vzorů Al Caponeho. Po 2. světové válce, kdy byla úřední moc pod palcem amerických okupantů, gurentai velmi prosperovali a posilovali svoje společenské pozice. Podařilo se jim povýšit japonský zločin na další úroveň násilí. Svoje meče postupně vyměnili za palné zbraně.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jakuza

Existovalo v předkřesťanském či středověkem světě něco podobného jako italská Ndrangheta?

Neexistuje žádná jednoznačná odpověď, protože se zločin objevil v různých zemích v různou dobu. Je třeba si uvědomit, co je označované jako organizovaný zločin.

Určitě je mnoho zločineckých organizací, které dnes ještě fungují, jako je Ndrangheta. Cosa Nostra, Yakuza, Triády apod. Vznikly v pozdních letech 18. a počátku 19. století., zpravidla částečně jako reakce na změny, které přinesla modernizace / zahraniční expanze do jejich domovské země.

Hisstorické počátky

Dnes se kriminalita objevuje především ve městech, v minulosti šlo víc o vesnice a méně obydlená mista.

Piráti, lozupežníci a bandité útočili na ty, kteří převáželi zboží atd. Takže jistým způsobem šlo o organizovaný zločin, který se v mnohém podobal současnosti.

Slovo ‚násilník‘ se datuje na počátek 13. století do Indie, když Thugs nebo gangy zločinců se potulovaly od města k městu, plenily je a drancovaly.
Pašování a obchodování s drogami a cennými kovy je velmi staré „stejně jako hory v Asii a Africe“. U dochovaných zločineckých organizací v Itálii a Japonsku je možné vystopovat jejich historii zpětně. ..

HIstorik Lunde uvádí: „Barbarští dobyvatelé, ať již to jsou vandalové , Gótové , Seveřané, Turci nebo Mongolové nejsou obvykle spojování s myšlenkou organizovaného zločinu, ale přesto měli s ním hodně společného.

Zločiny se uskutečňovaly na etnické bázi, měly ideologický charakter, používalo se násilí, zastrašování, nedbalo se se o održování práv. Takže se dá říct, že tyto zločiny mají mnoho funkcí spojených s prosperujícími zločineckými organizacemi.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Organized_cri­me

Další odpovědi
Kepler

V takové podobě jako dnes ve starověku nebyly, ale vždy existovali piráti. Žádná loď ve Středozemním moři (snad kromě těch válečných) se nemohla cítit bezpečně.

Elk

Křesťané, ty napáchali tolik zločinů až hanba. Husité, taky vraždili i nevinné, stačí si něco přečíst, nebo poslouchat Toulky českou minulostí.