annas

Znáte význam spojení „nosit v torně maršálskou hůl“?

Kde se toto pojmenování vzalo?

Doplňuji původ

Nosit v torně maršálskou hůl = k dosažeení hodnosti a postavení stačí vhodná příležitost.

Spojení souvisí s Napoleonem, který se opíral o armádu. Nejvyšší hodností byl maršál. Tato hodnost byla zavedená ve Francii už v 16 století. Odznakem byla maršálská hůl, která symbolizovala soudní pravomoc, původně příslušející maršálům nad vojskem.

Slovo maršál označovalo už dříve úředníka královského dvora, který měl vrchní dozor nad vojenskými stájemi. Později se titul rozdvojil a pojmenovával se j jím čestný dvorský úřad, tak i vyšší velitelství v armádě – polní maršál.

Když byl Napoleon na vrcholu moci, udělil „maršálskou hůl“ několika velitelům z chudších poměrů. Dával je za vzor prostým vojákům a tvrdil, že každý nosí v torně maršálskou hůl – stačí jen chtít.

Podle knihy Prč se říká od PhDr. Stanislavy Kovářové

Nejlepší odpověď
hanulka11

já myslím, že je to tak -každý jsme schopen být vůdcem /velitelem,šéfem/ jen o tom mnozí nevíme

Další odpovědi
anonym

Tu by měl mít,tedy v torně,každý vojáček.
Ukázka bizarního uvažování vypatlanejch zelenejch palic a na národnosti nezáleží.

Mili @

být důležitý…!