annas

Znáte tajemství, kterým je opředená Johanka z Arku?

Jak se jí také jinak říká? Čím se proslavila?

Nejlepší odpověď
1popelka1

Jana z Arku – Panna Orleánská – stala se národní hrdinkou a patronkou,bojov­nicí,světicí a hrdinkou stoleté války.

Jako malá slyšela „hlasy“, které jí řekly, že musí znovu nastolit na trůn právoplatného krále Francie. Chtěla vyhnat Angličany z Francie a dovést Karla VII. ke korunovaci. Karel časem už ale s Angličany válčit nechtěl. Ale i přesto Jana podnikla útok na Paříž. Útok se nezdařil a Jana byla zraněna kuší do ramene, ale i přes neúspěch v Paříži dosáhla Francie v čele s Janou mnoha úspěchů na severu Francie.

Při jednom výpadu z města byla Jana, nejspíše zradou, obklíčena i se svým oddílem a Jana byla zajata Burgundskými. Nakonec byla obviněna z kacířství, což samozřejmě odmítala. Roku 1431 byla v Rouenu upálena. Po její smrti byli Angličané vyhnáni z Francie a Jana byla oslavována jako hrdinka. Její sláva stále narůstala a v r. 1920 byla prohlášena za svatou.

Další odpovědi
DusanOrlik

No,my jsem se minulý školní rok v dějepisu učili že se ji říkalo Jana z Arku.

quentos

Johanka jí prý začali říkat Němci, chtěli si ji tím přivlastnit