Kelt

Znáte slova, která se v různých jazycích píší stejně, ale mají jiný význam.?

Dobrý den, znáte nějaká slova, která se stejně píší – například den – v češtině a den v angličtině , doupě. Bohužel se mohu ptát pouze na jazyky, které používají latinku. Když někdo uvede více možností pro jedno slovo, je to super. to jsem zvědav, kolik takových slov se najde. Předem děkuji všem přispívatelům.

Nejlepší odpověď
annas

Jsou to tzv. homonyma mezijazyková:.

Když si zadáte do Google pojem „mezijazyková homonyma“ , najdete jich mnohem víc, můžete si vybrat. ta, která vás zajímají. – ruština – čeština atd. .

Příklady:
Č x A
my, – můj; to – do; i – já
Č x Šp
les – je, jich, jim; s r – být; nos – nás, nám

Čeština – slovenština
slov. stávka — čes. sázka, čes. stávka — slov. štrajk; slov. kapusta — čes. zelí, čes. kapusta — slov. kel; slov. kúriť (pod kotlom, naftou) — čes. topit, čes. kouřit — slov. fajčit; slov. porážka — čes. mrtvice atd.

ČJ – kapusta – SJ – kapusta – RJ – kapusta = zelí – kel – zelí

CJ – no – ŠJ -no; AJ – no = no (ano) – ne – ne

Nauka o slovní zásobě

Další odpovědi
zzzzz

Já znám jedno polské, které se sice píše jinak, ale čte se stejně jak jedno naše české 🙂 Polsky „hledat“ 🙂

Klára K.

Pot , v angličtině znamená hrnec nebo rendlík

Emefej

Třeba výraz „gift“ znamená v angličtině něco zcela jiného než v němčině.

Tizh19

jmenuje se to false friends – falešní přátelé
např. kapusta v ČR, na Slovensku znamená zelí ;)

petra15

zzzzz
ano polské : „zamíchat“ caj…:) jen znamená v cestine neco jiného…:-)