Avatar uživatele
Zlatý

Znáte původ a význam výrazů používaných v souvislosti s námořními neštěstími?

Zkratka SOS a siréna?
Doplňuji:
Dimitriji a Led, děkuji. Ještě k siréně jsme našla toto:

Siréna - podle Slovníku spisovného jazyka českého "zařízení vydávající pronikavý zvuk, táhlý nebo kolísavý, užívané k signálním účelům" a jako další význam slovník uvádí: "svůdná, svádivá žena, svůdnice". Na otázku, co mají krásné ženy a zařízení vydávající pronikavý zvuk společného, je jednoduchá odpověď. Mytologické dcery řeckého říčního boha Acheóla a Múzy tance Terpsichory jménem Sirény. Tyto sestry vynikaly krásným hlasem, byly na to patřičně pyšné, a tak se rozhodly soutěžit se samotnými Múzami. Jednak prohrály, jednak byly k tomu ještě potrestány na zjevu. Od té soutěže byly Sirény nahoře krásné ženy a dole ptáci. Z hanby se pak přestěhovaly na ostrov nedaleko Skylly a Charibdy, kde svou krásou a svým pronikavým zpěvem lákaly námořníky na břeh. Když se jim to podařilo, a podařilo se jim to skoro vždycky, plavce zardousily a vysály mu krev. Ubránili se jim jen Argunati a pak také Odysseus.

ČR Regina

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

quentosi,v téhle knížce asi měli pravdu:"In popular usage, SOS became associated with phrases such as "save our ship" or "save our souls". These were a later development, most likely used to help remember the correct letters (a backronym). As the SOS signal is a prosign, its respective letters have no inherent meaning per se, it was simply chosen due to it being easy to remember."

Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/S OS

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Dmitrijův odkaz pro neznalé angličtiny :
SOS se běžně používá ve volání o pomoc v mezinárodní Morseové abecedě. Znamení o pomoc (· · · — — — · · ·) . Tento nouzový signál nejprve přijala německá vláda 1. dubnu 1905, a stal se celosvětovým standardem v rámci druhé Mezinárodní úmluvy radiotelefonii , která byla podepsána dne 3.11.1906 a nabyla účinnosti dnem 1. července 1908. SOS zůstal námořních rádiových nouzových signálech až do roku 1999 , kdy byl nahrazen Globálním námořním tísňovým bezpečnostním systémem.
Skratka spojena s věty jako " zachránit naši loď "nebo" zachránit naše duše ", byly s největší pravděpodobností použity na pomoc pamatovat si správné písmena ( backronym).


Avatar uživatele
Zlatý

"save our souls" - spaste naše duše.

Dostala mě ovšem příručka "Rozum do kapsy" vydaná ještě za komančů, která tvrdila, že tato tři písmena "nejsou zkratkou žádné věty" a že "kombinace písmen byla vybrána pro jednoduchou zapamatovatelnost". Že se za ty lži nestyděli.
Doplňuji:
Tak to tedy čumím.


Avatar uživatele
Zlatý

SOS už je dneska myslím poněkud zastaralé. Každopádně myslím, že vzniklo především kvůli jasné rozpoznatelnosti a zapamatovatelnosti v morseovce (...---...).
Dneska už se, jak v námořnictví, tak v letectví, používá výraz MAYDAY. Učebnice pilota praví, že by se MAYDAY mělo zopakovat třikrát za sebou, asi aby nedošlo k přeslechnutí nebo k nějakému omylu. Výraz vymyslel jistý radiotelegrafista na jednom londýnském letišti - chtěli něco jednoznačného, co si každý zapamatuje a bude to srozumitelné a jasné. MAYDAY je zhruba fonetický přepis francouzského nářečního "m'aider" - pomoz mi.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/M ayday#Historie


Avatar uživatele
Pokročilý

Ne. Co znamená AHOJ?


Avatar uživatele
Stříbrný

Mezinárodní volá-
ní volání o pomoc. Jsme v nouzi,pomozte naší lodi ap.O Sirénách je tu napsáno dost.V terminologii volání o pomoc je to zvukové (nebo světelné znamení)označení místa,kde se loď nachází.V době techniky a
rozvoje radarů je tento signál zastaralý,ne však zapomenutý.

Led mne ohromila-mile.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3828
Zlatý Drap 2290
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.