Avatar uživatele
Terryle

Znáte obec KROUNA ve východních Čechách? Jak se skloňuje?

Myslela jsem si, že klasicky podle vzoru ŽENA – ta Krouna, do Krouny, v Krouně. Ale v novinách jsem se setkala s takovým množstvím patvarů (v Krounách, v Krouni), že mě to značně zmátlo. Vygooglit správnej tvar jaksi dost dobře nejde a psát do jazykový poradny mám až jako poslední záchranu. Nejste třeba někdo z okolí a nevíte, jak to je? Předem dík velice!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? terry, iceT, Kerberus, Snowy, dědapetr, anonym před 4706 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Zajímal mě původ názvu, proto jsem se domnívala, že bude uvedený i správný tvar rodu. Ale nic. Jen to, že pojmenování obce Krouna i stejnojmenného potoka (Krounka) vznikl z německého grün. Žili zde němečtí osadníci..
Ve historických pramenech se uvádí ta Krouna. Prohledala jsem několik stránek, ale máte pravdu, že jméno obce se skloňuje někdy podle vzoru žena, dost často je nesklonné. (Pravidla připouštějí u jmen cizího původu jako úzus).

V internetových pravidlech se pojmenování obce uvádí jako pomnožné – Krouna ~ Krounách ~ Krounám ~ Krounami.
Krouno (rovněž uvedeno v Pravidlech) se pak skloňuje podle vzoru žena – 7. p. Krounou ~ 4. p. Krounu ~ mn. č. Krouny… Ale spíš bych řekla, že jde o příjmení než název obce, pak vzor předseda …
Pravidla se nedodržují – ty Holice v Čechách x ta Holice u Olomouce, ta Olomouc – ten Olomouc – skloňuje se špatně. Jde o tradici a zvyklosti.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dědapetr

Třeba zjistíš něco tady:.http://www­.krouna.cz/ar­ticles.php?cat_id=1
http://www.zskrou­na.cz/articles­.php?cat_id=5

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
arygnoc

Krouna ~ Krounách ~ Krounám ~ Krounami ~ Krouno ~ Krounou ~ Krounu ~ Krouny

Zdroj: www.pravidla.cz/hle­dej.php?qr=krou­na

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
terry

Jde o to, jestli to je ta Krouna nebo to jsou ta Krouna. Podobně jako Doubravice. Já říkám, jedu do (těch) Doubravic, jiný řekne, jedu do (té) Doubravice.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek