Pleszew

Znáte nějakou historickou osobnost (klidně stále žijící) která je podle vás neprávem opomíjená?

Je-li to možné, tak bych byl rád kdybyste výběr dané historické osobnosti odůvodnili. Pokud vás napadá spíše než nějaká osobnost nějaký čin, tak to také klidně napište, nebude to vadit.

Nejlepší odpověď
Kepler

Napadá mě třeba Josef Sousedík, zvaný též jako Moravský Edison, osobní přítel TGM. Mám jeho život a dílo docela podrobně prostudované a obdivuju ho. Nebudu nosit dříví do lesa: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Josef_Soused%C3%ADk

Další odpovědi
Henry1660

Filippos II. Makedonský – otec Alexandr Velikého. Jeho syn je celosvětově proslulý jako největší vojevůdce, dobyvatel v historii, atd. A přitom všem se zapomíná na jeho otce, který byl přinejmenším stejně tak schopný.
Protože to byl on kdo založil „Alexandrovu veleříši,“ centralizoval moc panovníka a obnovil jeho autoritu. Vybudoval a zcela reformoval armádu, postaral se o rozvoj věd a techniky (především válečné – do které sám přispěl, myslím vynálezy a vylepšeními). Provedl měnovou reformu, stabilizoval ekonomiku (Makedonie a Řecka), dobyl a sjednotil (téměř) celé Řecko zapomoci skvělé strategie a obratné diplomacie – což je podle mě větší výzva než dobýt Persii, protože Řecko bylo nejvyspělejčí civilizací té doby, s nejmocnější armádou, technikou a plno dalšího…
Vybudoval si respekt a strach v celém tehdy známém světě. Atd. kdybych to musel vypsat všechno, bylo by tu toho hodně.

Nechci tím říct, že by Alexandr byl o to míň schopný než byl, to ne. Jen říkám, že jeho otec byl při nejmenším stejně tak geniální jako Alexandr.

Ještě k tomu když je srovnáme oba, jako poměry, ve kterých vyrůstali, atd. Filippos se narodil do chaosu, nebyl prvorozený a nepřipravovali ho na převzetí trůnu, vyrůstal v zajetí, Makedonie byla ve válce (snad se všemi) a neměla nijak valnou moc, dokonce byla v krizi plná korupce, nepřátel, zvědů, bylaa malá a skoro necivilizovaná atd. Alexandr zato dostal tu nejlepší výchovu (od Filippa samého, od Aristotela, aj. Řeků), zdědil po otci stabilní a nejmocnější stát/říši na světě, s dobrou ekonomikou, plnou pokladnicí, nelepší armádou a válečnou technikou,… to se pak dobývá, když máte vše potřebné, neboť tohle všechno mu Filip zanechal a ještě mnohem víc.
Navíc ještě Alexandrovi většina dobytých měst sama otevírala brány měst ať už ze strachu, který si on a jeho otec vybudovali svou pověstí anebo z vděčnosti (že je zbavili nadvlády Persie). A niajk ho nepodceňuju ani mu nekřivdím, byl obratný i geniální taktik,stratég a vůdce, a to Filippos taky. Já jen vyzdvihuju Filippa.

Trochu jsem se rozepsal no.. :D

Druhou osobou z hledisla literatury a filosofie: Xenofon – protože jako historik je vedle Thukýdida aj. úplně v pozadí a ve filozofii zaostává za Platonem (byť byl jeho současníkem) a Aristotelem, přitom věřím, že Xenofon má brilatní myšlenky, názory a navíc jsou filosofické i praktické (pro běžný život). A v jeho dílech je ukryta spousta moudrosti, vědomostí a zkušeností. Přesto je velice ale opravdu velice opomíjený (v knihách, u jiných autorů, v různých zmínkách, učebnicích,..).

Určitě se najde plno osobností, které jsou a byly nějak podceňované, ale já vybral především tyhle dva.

Rokio

Všechny historické osobnosti před vynálezem písma. Mluvím o významných šamanech a vůdcích v pravěku.

Dnešní lidé nikoho z nich neznají.

annas

Možná ne přímo opomíjená, ale v proudu času se objevily nové vynálezy, jiné se staly běžnými, že na mnohé se pozapomíná., považují se za sajmozřejmé.

  1. V MF Dnes v příloze Víkend redaktor vzpomene na nškterou osobnost či střeba průkopníky rocku. Ten v roce 1956 zazněl u nás v klubu Reduta. Českly zpíval Viktors Sodoma st. text napsal Jiří Suchý.,
  2. GPS – jedna z inspirací byla objevena v pozemných rádiových navigačních systémech používaných za 2. světové války.

U jejího zrodu byl americký fyzik se slovenskými kořeny Ivan Alexander Getting.

https://sk.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Ivan_Alexan­der_Getting

Drap

Neznám žádnou historickou osobnost stále žijící. Ani nevím, jak si takovou osobu představit.

Henry1660

Ještě bych ctěl ke své odpovědi připojit to, že je plno podceněných či úplně neznámých osobností historie, která zná třeba jen stát na jehož místě se ta osoba vyskytovala (různí panovníci, politici, vojevůdci aj.). Třeba nikdo moc nezná indické panovníky Kautilju, Arthášástru (kteří byli velmi významní, taktéž není v Evropě moc znám spis Arthášástra, přitom byl vpodstatě první dílo tohoto typu = takový rozsáhlejší a podrobnější Vladař od Machiavelliho, ale napsaný o 2000 let dříve a možná i kvalitnější. No a tady to máme, vladař je velmi známý a všude a Arthášástru znají hl. jen v Indii).

Tohle byly jen příklady, takových osobností a jejich činů, vytvorů – děl, je plno. I třeba z hlediska kontinentu a světadílů (třeba historie se celkově bere v Evropě jen evropská historie a o ostaních světadílech jsou jen drobné zmínky o tom „nejdůležitějším“. Třeba o Asii atd se toho moc neučí, o jejich kultuře náboženství a hlavně o HISTORII).

Ametyst

Napadlo mě dát sem pro vás odkaz , neb se zajímáte o historii. To já ne: zásadně nejhorší známky jsem měla z dějepisu.:-) Marian Kechlibar napsal 2 díly knihy „Zapomenuté příběhy“. Když je něco zapomenutého, je dobře se ptát, jak se to stalo. Zapomnělo se proto, že se něco dostalo za horizont času a zájmu, anebo proto, že se nějak někomu zapomenout chtělo? Autor v této knížce nahlíží do událostí zas tak ne moc vzdálených.
www.kechlibar.net
Pan Kechlibar je absolvent matfyz, což znamená, že není ledajaký pisálek, ale než něco napíše, pečlivě ověřuje z více zdrojů.

Pleszew

K tomu co zde napsal uživatel Kepler:
Píšu to sice nerad, ale o panu Sousedíkovi jsem se vaši zásluhou dozvěděl, do té doby jsem o něm nikdy nic neslyšel. Tak či tak si o něm něco zjistím jelikož to už jen podle toho co jste napsal vypadá na zajímavé téma.