Gonfaloniér

Znáte nějaké knihy, které jsou takové základní, prvotní pro jednotlivé obory?

Myslím knihy, které jsou zásadní nebo dokonce prvotní, které nějak pojednávají o daném oboru, třeba jako Bohatství národů k ekonomii, Umění války k militarii, Politikos k politice, Aristotelova Retorika o rétorice.
Nevíte o dalších, které pojednávají o různých jiných oborech, třeba je definují nebo nějak rozvádějí, ukazují základy toho oboru nebo popisují všechno, co o něm vědí.
K oborům jako třeba: právo, lékařství, astronomie, fyzika, matika, umění, bankovnicttví;­......

Jednoduše knihy, které ukazují základy toho a onoho oboru/vědy.

Odpovědi
Kelt

Snad chápu, na co se ptáš, ale asi tě odpověď nepotěší. Jako chemik mohu říci, že třeba základy chemie byly položeny někdy ve středověku, možná i ve starověku, a považovat nějaké řecké nebo arabsky psané dílo, nebo něco od Archiméda jako základ pro daný obor může být důvodem k polemice, nicméně chemie a fyzika jako taková vzniká až v 17. a 18 století, takže dílo starší, které se zabývá jen něčím z daného oboru, nemůže být bráno jako základní dílo. Stejně tak v Hipokratova díla nemohou být brána jako základ medicíny, ale lékaři přísahají a tomu se říká Hipokratova přísaha. Ale uzavřel bych to asi takto. Obory, které uvádíš, se studují na vysoké škole a asi první dílo, které napsali vyučující na dané fakultě se možná k oněm prvotním dílům obrací a to jen proto, aby o něm studenti měli přehled.
Každopádně by bylo divné, kdyby například studenti chemie prováděli pokusy na otevřeném ohni v nádobce z kamene, přesně podle nějakého odkazu arabských alchymistů, nebo kdyby na důstojnické škole se řídili například Caesarovou knihou Zápisky o válce galské.
Buďme rádi, že se obory vyvíjejí, jsou nové poznatky, což má někdy pozitivní a někdy bohužel i negativní úspěch.
A zapomněl jsem dodat, že u nás by se dalo o problému polemizovat, v takové Severní Koreji by bylo důležité, co by prohlásil takový Kim,

anonym

v oboru IT by takovou základní informací byla nejspíš jen práce s binární či hexadecimální číselnou soustavou, protože všechno ostatní se od počátků oboru velmi radikálně změnilo … pročítat tedy dnes nějaké starobylé knížky oboru jako třeba „Dialog s počítačem“ z roku 89 od Becka a Vejmoly by dnes už byla jen naprostá ztráta času 🙂

V jiných oborech jsou možná prvotní postřehy a základy oboru stálejší, ale moc bych na to nesázel a držel se raději revidovaných vydání 🙂

Mc Merkurion

… Slabikář >>> ten je prvotní pro všechny obory …